Transfer ve Transit Yolcu Aynı mıdır?

Havacılıkta çok sık şekilde birbirinin yerine kullanılan ama kesinlikle aynı şeyi ifade etmeyen iki kavram: transit ve transfer yolcu…

Uçuşunuzun başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki herhangi bir havaalanında kısa bir mola verdikten sonra; aynı uçakla veya aynı uçuş numarasıyla yolculuğunuza devam ediyorsanız siz transit yolcusunuzdur. Bu gibi durumlarda elinizde büyük ihtimalle sadece bir biniş kartı bulunur. Uçuş numarası değişmemek kaydıyla herhangi bir sebepten ötürü uçağınızı değiştirmek zorunda kalmanız sizi transit yolcu statüsünden çıkarmaz.

Yolculuğunuzun başlangıç ve bitiş noktaları arasında herhangi bir havalimanında 24 saatin altında zaman geçirecekseniz; ardından o havalimanından sizi gitmek istediğiniz nihai noktaya götürecek uçuşun numarası farklıysa; yani havalimanında uçağınızı veya havayolunuzu değiştirecekseniz, transfer yolcu kategorisinde yer alırsınız. Böylesi bir aktarmalı yolculuk gerçekleştiriyorsanız, devam uçuşunuzu gerçekleştirecek uçağa ulaşacağınız kapıya veya terminale gitmek için uçuşlarınız arasında yeterli zamanınız olduğundan mutlaka emin olun. Ayrıca havalimanlarının veya havayollarının yayınladığı minimum bağlantı sürelerini kontrol edin.

Bu durum özellikle düşük maliyetli bir taşıyıcı (LCC) ile uçuyorsanız ve bir full servis havayolu (FSC) ile uçuşunuza devam edecekseniz; gümrükten geçmeniz, bagajınızı teslim etmeniz, bir sonraki uçuşunuz için check-in yapmanız ve biniş kartınızı almanız gibi detaylar sebebiyle çok daha zamana ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.


İlgili Haber | Non-Stop ve Direkt Uçuş Aynı Şey midir?

İlgili Haber | Round Robin ve Open Jaw Uçuşları Nedir?

adbanner