Uçakta Ellerimizi Yıkamak mı Dezenfektan Kullanmak mı Daha Etkili?

Coronavirus dünyayı kasıp kavururken, uzmanların virüsten korunmak için yapılması gerekenler arasında söylediği ilk şey ellerimizi sürekli yıkamak! Virüsün yayılma hızı küresel ölçekte seyahat endüstrisini bitirme noktasına getirmiş olsa da içimizde hala uçaklarla seyahat etmek zorunda olanlar var.

Uçaktaki tuvaletleri kullandığınızda, muslukların hemen yanında ‘suyu içmeyiniz’ şeklinde bir uyarıya mutlaka rastlamışsınızdır. Peki uçakta içemediğimiz özelliğe sahip bir suyla ellerimizi yıkamak bizi gerçekten virüslere karşı korur mu? Hiç düşündünüz mü? Uçakta seyahat ederken ellerimizi yıkamak mı yoksa dezenfektan özelliği yüksek mendillerle silmek mi daha faydalı dersiniz?

Bir şeyler yemeden önce, burnunuzu sildiğinizde, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerimizi yıkamamız şart. Uzmanlar genel olarak, içilemeyen suyla ellerimizi yıkamanın yeterince etkili olmadığı görüşünde. Ellerimizi yıkamanın üç temel bileşeni var:

  • Sabun kullanmak
  • 15-20 saniye ovalamak
  • temiz suyla durulamak

Temiz su mevcutsa ellerimizi su ve sabunla yıkamak, mikropları öldürmek konusunda dezenfektan kullanmaktan çok daha etkili. Ancak, temiz suyun kullanılamadığını biliyorsanız, en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanmak daha iyi bir seçenek.

İlgili Haber | Uçakta İçilebilecek En İyi Şey Nedir?

Uçakta yemek yemeden el dezenfektanı kullanmayı, servis masanızı ve koltuğunuzu dezenfekte etmeyi unutmayın. Emniyet kemeri, kolçaklar, uçak içi eğlence sisteminin ekranı ve kumandası üzerinden mikrop kapabilirsiniz. Kabin ekibinin dağıttığı yastık ve battaniyelerden uzak durun. Koltuğunuzun cebindeki dergiler ve gazeteleri kullanmayın.

adbanner