Uçuşta Hostesten İsteyebileceğiniz En Kötü Şey!

Uçakta domates suyunun neden popüler olduğunu açıklamıştık. Ama öğrenmeniz gereken bir şey daha var: Havayolu seyahatlerinizde, kabin ekibi servis yaparken Diet (Light) Cola isterseniz, tüm süreci yavaşlatabilirsiniz!

İstanbul-İzmir veya İstanbul-Ankara gibi çok kısa süren uçuşlarda seyahat ederken, kabin ekibinin uçak iniş için alçalmaya başlamadan önce tüm yolculara servis yapabilmek için adeta kabinde koşuşturduklarına şahit olmuşsunuzdur. Hatta uçağın önünden ve arkasından eş zamanlı başlayan serviste çeşitli sebeplerle bir yavaşlama olursa; uçağın ortasında oturan yolculara servis yapılamadığına çok kez şahit olmuşumdur. Onlara yardımcı olmak ve servis hızını aksatmamak için bizim de yapabileceğimiz bazı küçük şeyler var.

DIET COLA AKMIYOR!

Uçakların seyir yüksekliğinde, gazlı içeceklerin daha fazla köpürdüğü bilimsel bir gerçek. Çünkü uçak kabinleri 6-8 bin feet’e eşdeğer aralıkta basınçlandırılıyor. Bu durum, yolcular için bazı fizyolojik etkiler oluşturmakla beraber; alkolün yerdeyken yarattığı olumsuz etkilerin neredeyse iki kat daha fazla oluşması sonucunu doğuruyor. Ayrıca, alkolsüz içeceklerin bir kutudan döküldüğünde daha fazla köpükleneceği anlamına geliyor. Ancak Diet veya light Cola’nın, bu durumun en kötü örneği. Kabin memurları, alkolsüz gazlı içecekleri servis etmek için bardağa doldururken, kabarcıkların geçmesini bekledikleri zamanda iki-üç yolcuya alkol servisi yapabiliyor.

İlgili Haber | Uçakta İçilebilecek En İyi Şey Nedir? 

Bu detay gözünüze küçük ve önemsiz görünebilir. Ancak kabin memurları, full servis uçuşlarda, bu detayın muazzam bir fark yaratabileceğini düşünüyor. O esnada saniyelerle yarışan personel için her saniye çok değerli!

Ancak deneyimli kabin memurları, Diet Cola servisini hızlandırmanın kolay bir yolunu da bulmuş. Yöntem oldukça basit, bardak cola kutusunun üzerine geçiriliyor ve bir anda cola kutusu baş aşağı çevriliyor. Diet cola, kutuyu kaldırıp, hafifçe eğinceye kadar hiç dökülmüyor. Bunun nedeni basıncın Cola’yı kutuda tutması. Ardından Cola’nın dökülmesi kontrol edilebilir hale getiriliyor ve bardağa dikkatli şekilde doldurularak zaman kazanılabiliyor. Dökülme ya da taşma olasılığını azaltılıyor.

İlgili Haber | Uçakta Çay-Kahve İçmeli miyiz? 

Illinois Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma aynı zamanda Diet Cola’nın, normal Cola’dan daha yüksek karbondioksit seviyesine sahip olduğunu, bu durumun da onu daha gazlı hale getirdiği ortaya konuldu.

Muhammed YILMAZ

adbanner