Ayakta Gider Gibi Hissettiren Uçak Koltuğu

İstanbul’dan New York’a veya Ankara’dan Amsterdam’a gidene kadar bisiklet koltuğuna benzer bir koltukta oturmayı kabul edecek olanlar için mükemmel bir koltuk bulduk.

Uçakla seyahat esnasında diz mesafesi konusunda endişelenenlerden misiniz? Bu koltuk tasarımdan hiç öyle bir derdiniz yok! Bacaklarınızı istediğiniz kadar uzatın. Çünkü zaten neredeyse ayakta olduğunuz için dizlerinizin altında sıkışıklıktan kaynaklı ekstra bir baskı hissetmeyeceksiniz.

İtalya merkezli bir koltuk üreticisi olan Aviointeriors, yıllardır üzerinde çalıştığı (ama henüz hiç bir havayolu tarafından satın almayan) stand-up oturma konseptini güncelledi. SkyRider 2.0 adı verilen tasarım, yarının uçakları için akıllı ve modern oturma çözümü olarak lanse ediliyor.

Aviointeriors, SkyRider 2.0 ile yolcuya uygun bir rahatlık sağlamayı amaçlarken, koltuğun kabine monte edildiği alanın daha az yer kaplamasını havayolu için bir artı olarak yazıyor. Seyahat eden yolcuya yukarı yönlü bir pozisyon sağlıyor.

Koltuğun yolcunun oturması için tasarlanmış kısmı o kadar dar ki, koltuğun altında can yeleklerini barındıran kubbeli kap, koltuğun altına saklanamadığı için belirgin bir tasarım özelliğine dönüştürülmüş.


İlgili Haber | Uçakta En Güvenli Koltuk Hangisi?


Tasarımın artılarından biri olarak da koltukların arasında dirseklerimizi dinlendirmeye yarayan kolçakların çok daha cömert olması. Tasarımcıları, kabini bu şekilde konfigüre etmesi durumunda havayollarının yolcu sayısını yüzde 20 artırabileceğini söylüyor. Bu da şirketler için olağanüstü bir karlılık anlamına geliyor. Ayrıca, Sky Rider 2.0, standart ekonomi sınıfı koltuklardan yüzde 50 daha hafif. Azaltılmış parça sayısı bakım maliyetlerini de düşürüyor. Yani her anlamda havayolu için büyük ekonomik getirileri olduğunu söylemek mümkün.

Skyrider 2.0 koltukları, Hamburg’daki Kabin İçi Ekipmanları Fuarı (Aircraft Interiors Expo) da ortaya çıktı. İdeal bir dünyada, hem havayolu ile seyahat edenlerin hem de onları uçuran şirketlerin çıkarlarının örtüşmesi beklenir. Ancak gerçek dünyada, bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Şirketin fuarda koltukları Ryanair’in renklerinde sergilemiş olması bir tesadüf değil.


İlgili Haber | Kristal Kabin Ödülleri Sahiplerini Buldu


Koltukların ilk versiyonunun ilk kez kamuoyuna açıklandığı dönemlerde, Ryanair CEO’su Michael O’Leary, insanları uçakta ayakta uçurmakla ilgili planlarından bahsediyordu. Ama bu da diğer pek çok konu gibi O’Leary’nin gündeme gelmek için ortaya attığı asılsız iddialardan biriydi. Zira Ryanair, tüm uçaklarında standart koltuklara sahip ve Sky Rider tasarımını kabine taşımak gibi bir planları yok.


İlgili Haber | Uçakta En Az Sarsıntı İçin Bu Koltuğu Seçin!


Uzmanları SkyRider tasarımına mesafeli yaklaşıyor. En basit şekliyle, bir kaza sırasında yolcuların ayakta durması halinde bile ciddi güvenlik soruları üzerinde duruluyor. Yönetmelikler, yolcuların kafaları ile yukarıdaki sert yüzey arasındaki dikey açıklığın, türbülans durumunda, daha küçük hale geleceğini söylüyor. Ayrıca bu tasarıma göre koltukların altında yolcuların kişisel eşyalarınızı saklamak için kullandığı alan da bulunmuyor.

Aviointeriors, tüm enerjisini kimsenin satın almadığı veya hayata geçmesi çok zor koltukları tasarlamaya harcamıyor. Aynı zamanda havayolları için çok rahat ekonomi, first ve business sınıf uçak koltukları üretiyor.


İlgili Haber | Uçakta Koltuk ve Pencereler Neden Eşleşmiyor?

adbanner