Bayern Münih ile Qatar Airways Arasındaki İş Birliği Neden Bitti?

Almanların dünyaca ünlü futbol takımı Bayern Münih ve Orta Doğu’nun en güçlü havayollarından biri olan Qatar Airways arasındaki 100 Milyon Euro’luk sponsorluk anlaşması, taraftarların insan hakları konusunda yaptığı protestolar nedeniyle sona erdi.

Yapılan ortak açıklamada, FC Bayern Münih ve Qatar Airways’in, multi-milyon Euro’luk sponsorluk anlaşmasını sona erdirmek için karşılıklı olarak anlaştığı duyuruldu. Açıklamada “FC Bayern ve Qatar Airways arasındaki sözleşme, çok heyecan verici beş yılın ardından, 30 Haziran 2023’te karşılıklı anlaşma ile sona eriyor” ifadelerine yer verildi.

Bu karar, Katar’da insan hakları ihlalleri yapıldığı iddialarına ilişkin olarak taraftarlar tarafından yapılan protestolarının ardından alındı.

Anlaşma kapsamında, Bayern Münih oyuncuları, formalarının kollarında Qatar Airways logosunu taşıyordu. Ayrıca futbolcular Doha’daki kış eğitim kamplarına da katılmıştı. Bundesliga kulübü, bazı taraftarların hoşnutsuzluğuna rağmen, 2018’de havayoluyla sponsorluk anlaşması yapmayı kabul etmişti. Yapılan beş yıllık anlaşma kapsamında, Bayern Münih yılda yaklaşık 20 milyon Euro kazandı.

Taraftarların anlaşmaya yönelik eleştirilerine de değinilen açıklamada, “Her iki ortak da aktif olarak kültürler arası alışverişi teşvik etti. FC Bayern ve Qatar Airways’in amacı kadın futbolu da dahil olmak üzere, insanları futbol aracılığıyla birbirine bağlamak olmuştur. Güvene dayalı gerçekleşen bu iş birliği, fikir alışverişleri ve devam edecek dostluklar yarattı.” ifadelerine yer verildi.

Bayern Münih taraftarları, özellikle FIFA Dünya Kupası öncesinde Katar’da yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili iddialar üzerine, sponsorluk anlaşmasını protesto etmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla, Katar makamlarının şimdiye kadar “haksız maaş kesintileri, turnuva öncesinde hazırlıkları yapan ve turnuva sürecinde çalıştırılan göçmen işçilerin açıklanamayan ölümleri de dahil olmak üzere, yapılan ihlaller ile ilgili herhangi bir tazminat ödenmediğini” duyurdu.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen FIFA Dünya Kupası öncesinde, Almanya’nın ulusal hava yolu şirketi Lufthansa, Alman futbol takımını, gövdesi üzerinde kalın harflerle “Çeşitlilik Kazandı” yazan LGBTQIA+ temalı bir uçakla Doha’ya uçurdu.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, iş birliğinin tamamlanmasının ardından, havayolu olarak, Bayern Münih takımına “gelecek için başarılar dilediğini” söyledi.

Bayern Münih Başkanı Jan-Christian Dreesen de birlikte başarılı bir şekilde çalıştıklarını ve iki tarafın da birbirinden çok şey öğrendiklerine vurgu yaparak, Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker’a teşekkür etti. Qatar Airways çalışanlarına başarılar diledi.

Bu yılın başlarında Qatar Airways, önümüzdeki beş yıl boyunca Formula 1’in resmi havayolu sponsoru olma hakkını, en büyük rakiplerinden biri olan Emirates’in elinden almayı başardı.

Orta Doğulu havayollarının, Avrupa futboluna yakından ilgisi ve taraflar arasından yapılan yüksek bütçeli işbirliklerini daha önce başka bir içeriğimizde detaylı olarak incelemiştik.

adbanner