Dünya’daki 193 Ülkenin Tamamını Gezdi

11 Eylül 1990 doğumlu Sal Lavallo, Dünya’nın tüm ülkelerini ziyaret eden en genç insanlardan biri. Bu, çoğu insanın hayal bile edemeyeceği bir başarı. Lavallo, danışman olarak birkaç yıl çalıştıktan sonra, 26 yaşında yola çıkmaya karar vermiş. Bazı stratejik finansal planlamalar yaparak, Dünya’daki 193 ülkenin tamamını görmeyi başarmış. Yolculuğu boyunca karşılaştığı her şeyi de Instagram hesabı @SalLavallo üzerinden paylaşmış.

Conde Nast Traveller tarafından 2018 yılında Sal Lavallo ile yapılan röportaja web sitemizde de yer vererek, Dünya’yı gezme planları yapan okurlarımız için küçük de olsa bazı ipuçları oluşturmak istedik…

1. Bu nasıl oldu? Önce araştırdım. Sonra da iyi bir kariyer elde etmek için okuduğum ekonomik kalkınma bölümünden elde ettiğim bazı bilgileri hayata geçirmek istedim. Ocak 2016’da, işten ayrılmaya karar verdim. 6 aylık bir seyahate çıkacaktım. Sonra bir yıl oldu. Sonra sonuna kadar gitmeye karar verdim.

2. Nereden başladınız? İlk seyahatim 2004 yılında babamla Japonya ve Çin’e oldu. O zamandan beri iki kez daha Çin’e gittim. Ama Japonya’ya bir daha gidemedim. Gitmek istiyorum!

3. Nerede bitti? Finali Malta’da yaptım. Mükemmel bir yerdi. Ailem ve bir kaç arkadaşım da geldi. Keşfetmek, ülkeyi tanımak ve kutlama yapmak için bir hayli vaktimiz oldu!

4. En iyi ekmek hangi ülkede bulunur? Alman ekmeği kesinlikle en iyisidir. Her türlüsünü severim.

5. Hiç kasıtlı olarak uçuşunuzu kaçırdınız mı? Irak’ta geçirdiğim zamandan o kadar keyif aldım ki planladığımdan iki kat daha fazla kaldım.

6. Bir daha asla yapmayacağınız bir şey oldu mu? Afrika’da toplu taşımayla yaptığım epik uzun yolculuklardan bazılarını sevdim. Ancak 24 veya 36 saatlik bir otobüs yolculuğunu bir daha asla denemesem iyi olur.

7. En iyi internet bağlantısı neredeydi? Pek çok insanı şaşırtıyor ama Kenya’da, ABD’dekinden daha hızlı!

8. Aileniz nerede yaşıyor? Ailem Indiana’da ve iki kız kardeşim Teksas’ta. Geniş ailem Almanya, İtalya ve Arjantin arasında bölünmüş durumda.

9. Onlar sizi destekledi mi? Hep “Dikkatli ol” dediler ama asla “Gitme” demediler.

10. En çok nerede üzüldün? Her normal insan gibi, ayrılıklar, hayal kırıklıkları, başarısızlıklar nerede yaşandıysa oralarda…

11. Politik durumu gerçekten nerede hissedebiliyordunuz? Filistin, BM tarafından tanınmayı talep ederken İsrail’deydim. Chavez’in son kampanyası sırasında Venezuela’daydım.

12. En büyük yiyecek porsiyonları neredeydi? İtalya ve Arjantin. Her ikisinde de ailem var ve her zaman kilo alıyorum.

13. En küçüğü? Kuzey Avrupa ülkeleri sağlıklı beslenmeye odaklanmış durumda…

14. Kimsenin bilmediği favori yer? Tacikistan’daki İskenderkul—Duşanbe arasında birkaç saatlik muhteşem kara yolculuğu sırasında gördüğüm nefes kesici, sakin dağ gölü.

15. Paranızı nasıl yönettiniz? Daima ileriyi planlayarak.

16. Hiç savaş bölgesinde bulundunuz mu? Savaşın parçaladığı ülkeleri ziyaret ettim. Ancak her zaman, en güvenli alanlarda ve korunaklı bölgelerde zaman geçirmenin yollarını buldum.

17. Öğrendiğin en iyi kelime? “Tuko pamoja”, Tanzanya’da popüler olan ve “birlikteyiz” anlamına gelen bir söz. Genellikle dayanışma ve bağlantı göstermek için kullanılan Swahili diline ait bir söz dizisi. Biri size yardım ettiğinde “tuko pamoja” der.

18. En iyi musluk suyu? İskandinavya’da. Norveç ve özellikle İzlanda.

19. Valiz hazırlamak için ipucu? Her şeyi her zaman aynı yere koyun. Bu şekilde alışırsınız ve bir şeylerin eksik olup olmadığını, tükendiğini hemen anlarsınız.

20. Hiç bir haberin ortasında kaldınız mı? 2016’daki 6.8 büyüklüğündeki depremde Myanmar, Bagan’daydım. Kısa süre önce ziyaret ettiğimiz tapınakların çoğu hasar gördü.

21. Ünlüler ile ilgili anılar? Oslo’da bir açılışta Marina Abramovic ile sahne aldım. Hepimiz oradaydık. O ve birkaç Norveçli sanatçı performans sergiledikten sonra bana doğru yürüdü ve benden de bir performans istedi!

22. Din seyahatlerinizi nasıl etkiledi? İnanç, hayatımda her şeyden önemlidir. Seyahatin kendisi de İslam’da önemlidir. Kuran’da 25 defadan fazla bahsedilir. Doğada ve başkalarıyla ilişkilerde, etrafımızdaki ilahi harikaları aramaya teşvik ediliriz. Bunları keşfetmek, Dünyayı ve insanları keşfetmetmenin en iyi yoludur.

23. Farklı ülkelerdeki dua törenlerine katılır mısınız? Evet, dua benim günlük rutinimde var. Dünya’nın dört bir yanındaki insanların dua ediş biçimlerini görmeyi her zaman seviyorum. Herhangi bir manevi törene rastladığımda gözlemlerim ve İslami dualara aktif olarak katılırım. Sanırım neredeyse tüm Müslüman çoğunluklu ülkelerde ve diğer birçok ülkedeki camide dua ettim.

24. Dini zorunluluklar seyahat planlarınızı etkiledi mi? Ramazan ayında oruç tutuyorum. Ancak bu sizin rutininizi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bu yüzden günlerime normal şekilde devam etmeye çalışıyorum. Ancak, oruç tutmanın ortaya koyduğu zorluklar (açlık, susuzluk, yorgunluk) beni çok yorarsa dinlenirim. Ramazan’da uzun yolculuk varsa oruçtan muaf olursunuz ve başka bir zamanda orucunuzun kazasını yapabilirsiniz.

25. Hatırladığınız bir kıyafet parçası? Belize’den Guatemala’ya giden küçük bir teknedeydim. Önümde, tüm engebeli yolculuk boyunca ayakta durmakta ısrar eden yaşlı bir adam vardı. O orada dururken, benim göz seviyem belindeydi ve kemerinde “Michelle” yazılı olduğunu fark ettim. Yolculuğumu Michelle’in kim olabileceğini merak ederek geçirdim.

26. En soğuk yer? Romanya’da yatakların bile buzdan yapıldığı bir Buz Otel’de rezervasyonum vardı. Gittik ama sadece birkaç saat kaldık.

27. En sıcak yer? BAE’de yaşıyorum ve yaz aylarında ortalama sıcaklık 122 Fahrenheit’e kadar ulaşıyor. Çoğunlukla klima açıkken içeride kalabiliyoruz.

28. Gidene kadar bu ülkenin varlığından haberim yoktu? Kırgızistan’ı ilk duyduğumda bütün günümü araştırma yaparak geçirdim ve güzelliği karşısında büyülendim. Gittiğim ilk 30 ülkeden biriydi.

29. Dans etmek için en iyi yer? Birkaç tane var: Doğu Afrika’da çizgi dansları için Trinidad’da soca müzik ya da Berlin veya Paris’teki gece kulüpleri.

30. En ilginç koltuk arkadaşı? Tanzanya’da aşırı kalabalık otobüslerde kucağımda tutmam için rastgele bebekler verildi. Çocukları bir yabancı tarafından tutulan ebeveynler, şaşırtıcı derecede telaşsız görünüyorlardı.

31. En büyük seyahat hatası? Bütün bir yaz boyunca Hindistan’ın Mumbai kentinde kalmak üzere yola çıkmadan bir gün önce, bana muson mevsimi olduğu söylendi. Yağmurluğum yoktu ve yağmurdan nefret ettim…

32. Görmeyi asla beklemediğiniz bir şey? Irak’ta bir dağın tepesindeyken Musul Savaşı devam ediyordu ve dumanlar çıktığını gördük. Daha yeni başlamıştı. Bir an önce bitmesi için dua ediyorduk.

33. Görmediğiniz için üzgün olduğunuz bir şey mi var? 2011’de bağımsızlıklarını aldıkları gün Güney Sudan’ın Juba kentinde olmam gerekiyordu. Ama sınır kapandı ve giremedik.

34. En unutulmaz uçuş? Venezuela’daki Angel Falls’a uçarken, yardımcı pilot koltuğunda oturduğum dört kişilik küçük bir uçağa binmek zorunda kaldım. O kadar sıkışıktı ki bacağım gösterge paneli aletlerine çarpıyordu. Gergindim, bir şeyleri mahvedecektim!

35. Kabin bagajı mı uçak altı mı? Kabin

36. En büyük gecikme? Libya vizemi beklerken Cezayir seyahatimi üç hafta uzatmak zorunda kaldım.

37. En uzun konaklama? Bir keresinde yanlış pasaport getirdiğim için (oturma izni almadan önce) Abu Dabi’deki havaalanından 15 saat çıkamadım. Sadece salonda uyudum ve film izledim.

38. Yol boyunca keşfedilen yeni gruplar? Cezayir’deki o gecikme sırasında Damso, Algerino ve Mister You’dan birçok Fransız-Cezayir rapi öğrendim.

39. Gördüğün harika sanat eserleri? 2016’da Fransa’da arkadaşlarımdan biri olan Sarah Waiswa’nın düzenlediği Arles Fotoğraf Festivali’ne gittim ve en iyi eserleri orada gördüm.

40. Unutulmaz bir saç kesimi? Bir keresinde uzun bir yolculuktan önce başımın üstünü sarıya boyamıştım. Her yerde farklı bir şekilde karşılandı. İrlanda ve Fransa’da havalı olduğunu düşündüler ve futbolcu olup olmadığımı sordular. Cezayir’de bana bunun garip olduğu ve beni anında yabancılaştırdığı söylendi. Libya’ya varmadan ev sahiplerim tarafından tıraş olmam istendi çünkü orada, böyle bir saç, pek kabul görmezdi…

41. Satın aldığın en iyi şey? Kindle. Okumayı seviyorum. Ama bu kadar çok kitabı yanımda taşımak berbat olurdu.

42. Satın aldığın en kötü şey? Şemsiyeler. Taşıması zor, nadiren kullanılırlar ve her zaman kırılırlar.

43. Uyuduğunuz en sıra dışı yerler? Brezilya Amazonlarında yerli Wapixana kabilesiyle çalışıyordum ve şefle aynı odada hamakta uyuyordum. Ayrıca Türkmenistan’da büyük bir gaz kraterinin yanında ve Kongo’da bir yanardağın tepesinde kamp kurdum…

44. En rahatı? Maldivler’deki Sheraton’da, bir bungalovda doğrudan denize bakıyor, sevdiğim birinin yanına kıvrılmış yatıyordum ve yatakta kahvaltım beni bekliyordu.

45. Hatırladığınız bir konuşma? Gine’nin ormanlık bölgesinde toplu taşıma ile seyahat ederken, küçük ön koltuğu benim yaşımda bir adamla paylaştım. Liberyalıydı ve Avrupa’ya gitmek için Libya’ya gidiyordu. Pasaportu ya da belgesi yoktu. Sınırlarda kaçak olarak gizlice dolaşırdı. Yolculuk boyunca birbirimize bağlandık, paylaştığımız küçücük koltuktaki rahatsızlıktan ve erkeklerin her yerde tartıştıkları normal şeylerden konuştuk (Ronaldo mu Messi mi, evlilik meseleleri..) 24 saat boyunca birlikte aynı şeyi yaptık ama gerçekte durumlarımız bundan daha farklı olamazdı. İki taraf da doğru tutuma sahipse, tamamen farklı hayatlar yaşayan insanlarla bağlantı kurmanın ne kadar kolay olduğu, aklımı başımdan alıyor.

46. ​​Güzel bir gün doğumu? Pasifik’te Tuvalu’da olduğum her gün, uyanır ve Pasifik’in devasa düzlüklerinde güneşin doğuşunu izlerdim. Gerçek bir cennet.

47. Harika bir arkadaş edindin mi? Nauru’ya uçarken orada çalışan bir adamla arkadaş oldum. Noel yakındı ve ben yalnız seyahat ediyordum. Bu yüzden beni Noel partisine davet etti. Adanın etrafında bana rehberlik etmek için bir gün izin aldı. Akşam yemeğinin tadını çıkarabileceği yeni ve iyi bir arkadaş olduğumdan emin oldu ve ATM’ler kapalı olduğundan, otel faturamı ödemem için bana para verdi.

48. Klasik seyahat kıyafeti? Neredeyse her zaman beyaz bir tişört ve Real Madrid şortu giyiyorum.

49. En çok hangi ayakkabıyı giydin? Havaianas’larım.

50. Birinin sizin için yaptığı iyilik? Umman Kraliyet Polisi, kara sınırında yardıma ihtiyacım olduğunu gördü. Etrafımdaki dolandırıcıları kovdular. Bana çay ve yerel tatlılar verdiler. Uyumam için bir yer ayırdılar, akşam yemeği ısmarladılar ve beni üç saat uzaklıktaki bir şehre (ücretsiz) götürecek birini buldular.

51. Birine yaptığınız iyilik? Küçük bir STK olan Trail of Seeds’i yönetiyordum ve Tanzanya, St. Kitts, Venezuela ve Brezilya’daki çiftçi topluluklarında, kültürel açıdan kapsayıcı kalkınmayı teşvik etmek için verdiğimiz hibelerden gurur duyuyorum.

52. Gelecekte, seyahatlerinizden anlatacağınız ilk hikaye? Tanzanya’da bir köye nasıl aşık olduğum, dilini öğrendiğim, bir çiftlik satın aldığım ve her yıl oraya geri döndüğümü anlatırdım.

53. Asla anlatmayacağınız bir hikaye? Bir yeri olumsuz yansıtan hikayeler anlatmaktan asla hoşlanmam. Bu yüzden bazı insanlar için bunu duymak heyecan verici olsa da tehlikede olmaktan asla bahsetmem.

54. Yabancılarda gördüğünüz en ilginç giysiler: Sierra Leone’deki limanı ziyaret ettiğim gün, adamlar tekne yağı ve su ile uğraşırken çıplak olarak çalıştılar ve bu, kıyafetlerini mahvetmelerinden daha mantıklıydı.

55. Aldığınız harika bir hediye? Her zaman yiyecek. Çünkü siz onu yiyene kadar yükünüzü artırır.

56. Verdiğin bir hediye? Yolculuğum boyunca ne düşündüğümü daha iyi anlamaları için, aileme tam zamanlı seyahatimin ilk yılındaki günlüğümün sansürsüz bir kopyasını verdim.

57. Biriktirdiğiniz tüm şeyleri nerede saklıyorsunuz? Bir ara dört kıtaya yayılmış yaklaşık 10 arkadaşımın evinde eşyalarım vardı. Şimdi neredeyse hepsi Indiana’daki ailemle. Yine de BAE’de birkaç şey kaldı.

58. Girilmesi en zor ülke? Şaşırtıcı derecede şanslıydım ve hiçbir zaman vizem reddedilmedi. Ulaşımım iptal edilmedi veya girmemi engelleyen başka bir şey olmadı. Geleneksel olarak zor olan ülkeler bile (Angola, Türkmenistan, Libya) benim için kolaydı. Libya vizem için beklediğimden daha uzun süre beklemek zorunda kaldım ama sabırlı olabilirim.

59. Zor pasaport memurlarını atlatmak için ipuçları? Her zaman büyük, gerçek bir gülümsemeye sahip olun ve asla yalan söylemeyin. Sizden rüşvet istenirse, mümkün olduğunca çok insanı olaya dahil edin ve utanmanın onlara geri adım attıracağını görün.

60. Her zaman kaybettiğin bir şey? Telefon şarj cihazları. Onları her zaman her yerde bırakıyorum.

61. Kaç pasaportunuz var? Hayatım boyunca altı tane pasaportum oldu. Genellikle ikisini aynı anda kullanıyorum. Hepsi oldukça dolu.

62. Hiç birini kaybettin mi? Birkaç aylığına birini kaybettiğimi sanıyordum. Eski kız arkadaşım belki bilerek onu kaybettiğimi sanmamı sağladı.

63. En uzun süre ne kadar uykusuz kaldınız? Son ülkem olan Malta’ya ulaştığımda, sanırım beş gün boyunca sadece 10 saat uyudum. Ailem ve arkadaşlarımla kutlama yapmak için çok mutlu ve heyecanlıydım!

64. En tatmin edici yemekler hangileriydi? Yeni bir ülkeye geldikten sonra ev yapımı bir yemeğin yerini hiçbir şey tutamaz. Nablus’ta arkadaşımın ailesi, bahçelerinde yetişen büyük bir ekmekle beni karşıladı. Calabria’da teyzem bizi büyük bir kase rigatoni ve yerel ton balığı ile karşıladı. Arjantin’de her yeni mekanda “onur konuğu” olduğum için üç günde beş asado barbeküsü yedim.

65. Öğrendiğiniz bir beceri? Yapabiliyorsanız seyahat etmek daha iyidir. Ama kayak veya snowboard yapmak, ata binmek, tüplü dalış yapmak veya iyi bisiklet sürmek. Bunların kazandırdığı deneyimlerin tarifi yok.

66. Unutmayacağınız bir pencere görüntüsü? Dubai’deki Four Points’te bir hafta, ufuk çizgisi ve Burj Khalifa manzarasını gördüğüm harika bir yerde uyandım.

67. Yeni bir yere nasıl hazırlanırsınız? Oradan bir arkadaşımla iletişime geçerim ve yemek yiyebileceğim yerler, görülecek ilginç şeyler hakkında sorular sorarım ve yerel deneyimler elde etmek için onlarla veya onların tanıdıklarıyla buluşmaya çalışırım.

68. En iyi tren istasyonu? Moskova’daki metrolar baş döndürücü ve yerin bu kadar derinlerinde ama çok havalılar. Ayrıca, büyükbabamın geldiği şehir olan Almanya’daki Köln merkez istasyonuna giren katedralin manzarasını da seviyorum.

69. Bu sürede kaçırdığınız en büyük olay? Üniversite mezuniyet törenime gitmedim. Çünkü erken mezun oldum ve zaten çalışıyordum. O gün Mısır’da bir ofiste oturuyordum.

70. En sanatsal şehir? Berlin’in sanat ortamı her zaman cezbedici ve asla sıkıcı değil.

71. En arkadaş canlısı insanlar? Cezayirliler, Timorlular, Suriyeliler ve Tanzanyalılar hemen akla geliyor ama her yerde dost canlısı insanlar bulabilirsiniz!

72. En mutlu olduğun yer neresiydi? Tanzanya’da sahip olduğum çiftlikte veya Abu Dabi’de sevdiklerimle birlikteyken.

73. Bize çiftliğin hikayesini anlatır mısınız? Yürüttüğüm STK olan Trail of Seeds’in ilk projesi Tanzanya’da bir köydeydi. Yazın çoğunu orada geçirdik ve oradaki insanlara ve hayata çabucak aşık olduk. Ertesi yıl hibelerimizi kontrol etmek için geri döndüm ve bir kez daha derin bir bağ hissettim. Orada somut bir şey istedim, sevgimi göstermek ve geri gelmemi sağlamak için. Bu yüzden küçük bir çiftlik almaya karar verdim. Desteklediğim bir dans ve tiyatro kültür topluluğu çiftçilik yapıyor ve gelirlerini, faaliyetlerini finanse etmek için kullanıyor.

74. En çok ne zaman hasta oldunuz? Hindistan’da o kadar kötü gıda zehirlenmesi yaşadım ki, iki aydan daha uzun sürecek ziyaretimi sadece birkaç hafta sonra kesmek zorunda kalacağımı düşündüm. Neyse ki karar almadan önce toparladım.

75. En çok ne zaman evi özlediniz? 16 yaşında evden ayrıldım ama ailemle günlük iletişimimi sürdürüyorum. Artık uzakta olmak norm haline geldi. Ev, sevdiğin birinin olduğu her yerde olabilir.

76. Seyahatlerinizin sırasını nasıl seçtiniz? Çoğunlukla çalıştığım veya araştırma yaptığım yere dayanıyordu. Sonra, tam zamanlı seyahat ederken, arkadaşlarımın etkinlik düzenlediği yerler veya beni en çok heyecanlandıran yerleri seçtim.

77. Çalışmayı özlediniz mi? Kesinlikle. Giyinmeyi, toplantılara gitmeyi ve bir etkim varmış gibi hissetmeyi seviyorum.

78. En uzun konaklama? BAE’de yaşadım ve son 6 yıldır burayı üs olarak kullandım. Ama aynı zamanda 15 ülkede iki aydan fazla zaman geçirdim!

79. En kısa kalış süresi? Avrupa’da uyumadığım birkaç küçük nokta: Lüksemburg, Lihtenştayn ve Monako.

80. Instagram’da gördüklerimize en çok benzeyen yer: Çekimlerimi zar zor editliyorum, yani profilimde gördüğünüz her yer!

81. En çok nerede rahattınız? BAE evde, güvende, rahat. Orada her zaman mutlu ve sakin hissediyorum.

82. Bir arkadaşınızı uçuracağınız yerel bir yemek noktası: Çad’daki olağanüstü deve barbeküsü.

83. Yolda tipik kahvaltı? Büyük bir kap yeşil çay, bir kase müsli, bir başka meyve dolu, mantarlı, ıspanaklı büyük bir yumurta beyazı omlet. Domates ve biraz patates.

84. Hiç gitmediğiniz ama keşke olsaydınız dediğim bir şehir: Bir şekilde keşfetmediğim yakınına gittiğim yerler: Mexico City, Montreal ve Toronto’ya hiç gitmedim!

85. Sizi geri götüren bir kitap? Tim Butcher’ın Afrika’daki maceralarından bir avuç fantastik hatırası var: Sierra Leone ve Liberya hakkında Şeytanı Kovalamak beni kesinlikle oraya geri getiriyor.

86. En ödüllü yürüyüş? DR Kongo’daki Nyiragongo Volkanı’na tırmanırken, yolun yarısında gıda zehirlenmesi yaşadım. Ama herkes bana yardım etti, beni cesaretlendirdi ve ben de inanılmaz manzaraya ulaştım!

87. Mükemmel plaj? Karayipler’deki Grenada’da tamamen kendime ait olan plajlar buldum.

88. Tercih ettiğiniz havayolu? Yüzde 100 Etihad. Yapabilseydim sadece onlarla uçardım.

89. Hiç uçuşunuzu kaçırdınız mı? Hiç kaçırmadım. Ama Burkina Faso’daki sağanak yağışlar, Suriye’deki bayram trafiği veya benim Suudi Arabistan’daki tembelliğim, çoğu zaman kaçırmama ramak kalmasına neden oldu.

90. Bir zamanlar sahip olduğunuz ve seyahatle değişen bir fikriniz mi var? Ekonomik kalkınma konusundaki görüşlerim, ilk elden deneyimlerimle tamamen değişti. Küçük ölçekli topluluk çalışmalarından, en büyük vakıflar ve devlet yardım kuruluşları ile muazzam projelere kadar, çok sayıda sosyal sektör projesi gördüm. Artık istediğim etkiyi elde etmenin en iyi yolunun iyi özel sektör firmaları kurmak olduğunu düşünüyorum.

91. Hiç hayal kırıklığına uğradınız mı? Bir keresinde en iyi arkadaşımla Güneydoğu Asya’da (Myanmar, Bali ve Doğu Timor) iki haftalık bir gezi planlamıştım ama kötü hava, onun gelmesini engelledi. Bu hayal kırıklığı yarattı. Ancak yol boyunca edinilen yeni arkadaşlarla harika bir geziye dönüştü.

92. Hiç sıkıldınız mı? Her zaman görülecek ve öğrenilecek yeni bir şeyler vardı.

93. Çantanızı hiç kaybettiniz mi? Bir keresinde, New York’a geri dönerken, havayolu çantamı kaybetti. Ama birkaç gün sonra geri aldım.

94. Arkadaşlarınızla nasıl iletişim kurdunuz? WhatsApp ve Instagram!

95. Yeni bir yerde yapacağınız ilk şey ne olurdu? Yeni yeri keşfetmek için uzun bir yürüyüşe çıkın, hayatın nasıl olduğunu görün ve lezzetli yerel yemekler bulun.

96. Seyahat ederken herhangi bir rutininiz var mı? Her geçişte dua ediyorum ve bazı özel dualarım var. Dünya ve insanlığımızla bağlantı kurmak ve düşünmek için yalnız zamanım olduğu için seyahat ederken kendimi daima Tanrı’ya en yakın hissediyorum.

97. Uçakta içki siparişi? Portakal suyu ve su. Sinir bozucuyum!

98. Bu gece tek bir yerde olabilseydin? Trinidad sahillerini hayal ediyorum.

99. Favori ulaşım yöntemi? 100’den fazla ülkeye kara sınırından girdim. Otobüsle seyahat etmeyi seviyorum.

100. En tuhaf ulaşım yöntemi? Açıldığı 2004 yılında, Şanghay’ın Maglev trenine bindim. 270 mil hızla gidiyor!

101. Size verilen en iyi lakap? Sal, Salvatore’un kısaltmasıdır ve en iyi arkadaşlarımdan biri bana Tore der.

102. Hiç bir şey çaldın mı? Sadece kalpler çaldım…

103. Size yapılan şakaları hatırlıyor musunuz? Ne yazık ki hayır. Çoğu zaman çeviride kaybolurlar.

104. Pasaportunuzdaki en gururlu damga? Libya vizem çok uzun sürdüğü için sonunda aldığımda çok mutlu oldum.

105. En iyi uçak yemeği? Uçak yemeklerini tuhaf bir şekilde seviyorum ve her zaman bana verilen her şeyi yerim.

106. Bundan sonra nereye gidiyorsunuz? Tüm bu heyecandan sonra birkaç hafta kalmak ve rahatlamak istiyorum! İdeal olarak sıcak bir yer, belki Kuzey Afrika’da.

107. En iyi yüzme? Tel Aviv’de gece yarısı çıplak yüzmek.

108. Harika bir gece kulübü? Dubai’de White’ı severdim ama yıllardır gitmedim.

109. Seyahati kolaylaştıran bir ipucu? Bir sadakat programına kaydolun ve kredi kartlarını alıp özel tüm avantajlardan yararlanın.

110. En ucuz yemek? Doğu Afrika’daki sokak yemeklerini seviyorum. Her zaman biraz tavuk, arkadaş plantainleri ve biraz baharatlı biber sosu için gideceğim.

111. En güzel yemek? Stockholm’deki Michelin yıldızlı restoran Operakällaren’de şefle tanıştım ve inanılmaz lezzetli dokuz çeşit yemek yedim.

112. Birden fazla ülkede ziyaret edeceğiniz bir zincir? McDonald’s patates kızartması her yerde iyidir. Bazen en iyi seçimdir, özellikle sabah 3 civarında….

113. En kötü jet lag? Pasifik’e yaptığım bir gezi hiçbir zaman doğru zamanda olmadı. Ama mükemmeldi. Çünkü her gün batımını görmek için erken kalkardım ve gün batımından sonra biraz uyurdum.

114. En iyi havaalanı? Evim olduğu ve en çok uçtuğum yer olduğu için Abu Dhabi favorim. Ayrıca dünyanın en iyi dinlenme salonlarına sahiptir.

115. Harcadığım için çok mutluyum? Moskova’ya ilk ziyaretimi St. Regis’te bir süit, White Rabbit’de akşam yemeği ve en iyi kulüplerde dans ederek olağanüstü hale getirdim.

116. Ayrılması zor bir yer? Tanzanya’daki çiftliğimden her ayrıldığımda, dünyaya yeniden bağlanacağım için gergin oluyor ve arkadaşlarımdan ayrılacağım için üzülüyorum.

117. En iyi moda? Doğu Afrika’da sokak giyimini seviyorum. Modern yüksek modayı geleneksel renkler ve kumaşlarla birleştiren eşsiz bir havası var. Her zaman yenilikçidirler. Benim favorim Ruanda’daki Moshions.

118. Kalacağınız yeri nasıl seçtiniz? Önce beni ağırlayabilecek bir arkadaşım olup olmadığına bakardım; değilse, sadakat programımın puanları ile kalacağım bir otel olup olmadığına bakarım. Yoksa rahat ve elverişli bir yer bulabilir miyim diye bakarım.

119. Doğum günümü geçirdiğim (ve nasıl kutladığım) ülkeler? BAE, Al Aqah’daki Le Meridien’de 24 ve 27 yaşına girdim. Bu yıl sahilde kocaman harflerle “İyi ki doğdun Sal” yazdılar, bana bedava yamaç paraşütü gezisi verdiler, tüm personelin doğum gününü kutladığı bir video çektiler ve en iyi Instagram fotoğraflarımdan bazılarının kremanın üzerine basıldığı lezzetli bir pasta yaptılar.

120. En İyi Noel? Alman Noeli en iyisidir. Orada ailemden çok insan var. Bu yüzden son beş yılda iki kez gittim. Ağaçta gerçek mumlar, enstrümanlar eşliğinde söylenen şarkılar ve muazzam lezzetli yemek çeşitleri.

121. Seyahati mesleğiniz haline getirmeyi düşünüyor musunuz? Seyahat olmayacak, ama dünya olacak. İyi yatırımlar ve sağlam strateji tavsiyeleri yoluyla ekonomilerin gelişmesine yardımcı olmaya gerçekten odaklandım. Küresel olayların tartışmasının bir parçası olmaya devam etmeyi ve öğrendiğim bakış açılarını paylaşmayı çok isterim.

122. Ne yaptığınızı açıkladığınızda insanların tipik tepkisi? Genellikle şaşırırlar ve bana en sevdikleri veya ziyaret etmeyi hayal ettikleri yerlerdeki deneyimlerimi sormaya başlarlar.

123. Dünya’nın her yerini görmüş insanlar için bir kulüp var mı? İyi seyahat eden insanlardan oluşan birkaç internet grubu var. Çoğumuz birbirimizi tanıyoruz ya da en azından tanışıyoruz.

124. Bunu yapan diğer insanları tanıyor musunuz? Gerçek hayatta sadece bir çiftle tanıştım, ancak çoğuyla çevrimiçi konuştum.

125. Anne babanız da büyük gezginler miydi? Babam İtalya’da doğdu ve gençken bir tekneyle New York’a geldi. Annem Amerika’da doğdu ama birçok yaz Almanya’ya giderdi. Ben büyürken uzun yolculuklar yaptık ve 44 ABD eyaletini gezdik. Genellikle bir veya iki yılda bir yurt dışına seyahat ederler ve Abu Dabi ve Nairobi’de yaşarken beni ziyaret ettiler. Onlar da final için geldiler.

126. En iyi ev sahibi? 75’ten fazla ülkede, 90’dan fazla ülkeden öğrencisi olan, uluslararası bir yatılı okul olan United World College’dan eski sınıf arkadaşlarım tarafından ağırlandım. Hepsine çok minnettarım. Özellikle ülkelerine tapmalarını ve bunu benimle paylaşmaktan heyecan duymalarını seviyorum.

127. Herhangi bir dağa tırmandınız mı? Büyüklerinden hiçbirine tırmanmadım. Ama Arjantin’deki And Dağları’nda, Fas’taki Ourika Vadisi’nde ve New Mexico’daki Rocky Dağları’nda günübirlik yürüyüşlere çıkmayı çok severdim.

128. Yolda sürekli yediğiniz bir yemek? Kendimi her zaman simit (pretzel) isterken buluyorum.

129. Balayına çıkacağınız yer? Bu müstakbel eşime kalmış!

130. Onsuz seyahat edemeyeceğiniz bir şey? Düşüncelerimi yazmak için bir kağıt ve kalem.

131. Bilinmesi gereken en iyi dil? İngilizce gerçekten uluslararası dil ve neredeyse her yerde kullanılabilir. Bundan sonrası nereye gitmek istediğinize bağlı: Latin Amerika için İspanyolca, eski Sovyet devletleri için Rusça, Afrika’nın bazı bölgeleri için Fransızca, Orta Doğu için Arapça.

132. Seyahat ederken ne yaptığınızı insanlara anlatır mısınız? Genellikle hayır. ‘Funemployed’ terimini seviyorum, bu yüzden sadece bunu söylerdim.

133. Hangi kamerayı kullandınız? Başlangıç seviyesi Nikon DSLR, D3300.

134. En temiz sokaklar? Şüphesiz Tokyo. Çok, çok temiz. Ve Kigali. Çünkü Ruanda’da herkesin katıldığı aylık zorunlu bir toplu temizlik etkinliği var.

135. En kaba garsonlar? Avrupa’daki hizmet kesinlikle geliştirilebilir.

136. Seyahatle geçen yorucu bir günün ardından nasıl rahatlarsınız? Banyo, sauna, buhar odalarını severim.

137. Yeni bir şey pişirmeyi öğrendin mi? Çok sık yapamıyorum ama dünyanın her yerinden baharatlarla yemek yapmayı seviyorum. Özellikle Fas kimyonu ve Hint zerdeçalı.

138. Tüm seyahatlerinizi nasıl kaydettiniz? Son iki yılın çoğunda, günlük tuttum.

139. Yolda sizi rahatlatan bir filminiz oldu mu? Film izlemekten çok kitap okuyorum. Clarice Lispector, G.K Chesterton veya F. Scott Fitzgerald tarafından yazılan her şeye bayılırım.

140. Herhangi bir şarkıyı herhangi bir ülkeyle ilişkilendiriyor musunuz? Batı Afrika ile P-Square, Tanzanya ile Diamond Platnumz, Trinidad için Destra, Orta Doğu için Aicha

141. Seyahatinizin filmini yapsak fonda ​​çalacak şarkı? Tracy Chapman’ın “Hızlı Araba”sı, Fleetwood Mac’in “Landslide”ı veya Jasmine Thompson’ın “Great Escape”i.  Parti sahneleri için Kehlani’den “Good Life”…

142. Kaldığınız en iyi oda? Viyana’da Hotel Imperial’deki iki katlı süit.

143. Bir daha kalmak istemeyeceğiniz bir oda? Solomon Adaları’nda havaalanına yakın ucuz bir otelde kaldım ve sabaha kadar bir fare bir torba fıstığımı yemişti!

144. Gördüğün en muhteşem doğa? Ruanda ve Burundi’nin inişli çıkışlı tepelerini seviyorum. Kahverengi toprak, yeşil doğa, parlak mavi gökyüzü. Mükemmel.

145. En şaşırtıcı hayvan? Tüplü dalış yaparken birkaç kez büyük deniz kaplumbağaları gördüm. Çok görkemlilerdi.

146. Aldığınız klasik soru? Sık sık Instagram’da insanların sorduğu: “Vay canına, her ülkeye gittin demek! Hindistan’a da gittin mi?”

147. Yalnız mı yoksa grup halinde mi seyahat etmeyi tercih edersiniz? İkisini birleştirmeyi seviyorum. Bazen içe dönük olabilirim, bu yüzden yalnız zaman geçirmenin tadını çıkarırım. Ama çok harika arkadaşlarım var, bu yüzden onlarla seyahat etmeyi de seviyorum.

148. İlk izleniminizin doğru çıktığı bir yer? BAE’ye ilk indiğimde, mutlu olabileceğim bir yer olduğunu biliyordum. Şimdi altı yıldır orada yaşıyorum ve her gün öğreniyorum.

149. İlk izleniminizin yanlış çıktığı bir yer? Mozambik’e girer girmez bir sürü insan rüşvet ve para istedi. Bu bende geri dönme isteği oluşmasına neden oldu. Ancak gördüğüm en güzel ülkelerden biri oldu. Birçok sevimli insan tanıdım.

150. Yerel gibi giyinmek yardımcı oldu? Güvenlik endişelesi varsa, uyum sağlamak bu şekilde daha iyi olabilir. Oradayken, yerel Yemen kıyafetleri giydim.

151. Fiziksel olarak en zorlayıcı iklim neredeydi? Mumbai’de muson mevsimi zordu. Günlerce sağanak yağış sürerken dışarı çıkıp bir şeyler yapmak zor.

152. Şu anda nerede bulunuyorsunuz? Şu anda gerçekten hiçbir yerde değilim. Sık sık New York, Abu Dabi ve Nairobi’deyim. Ama asla uzun kalmam.

153. Gittiğiniz bir yerin tarihini ve politikasını anlamak için üzerinizde baskı hissediyor musunuz? Çok merak ediyorum. Bu yüzden gittiğimde bir yeri, olabildiğince yakından anlamak için çok fazla soru soruyorum.

154. Yolculuk sırasında herhangi bir yere iki kez gittiniz mi? Elli ülke! Ayrıca 15’inde iki aydan fazla yaşadım.

155. Hiç tesadüfen birini gördünüz mü? Londra’daki havaalanında, New York’tan eski bir meslektaşımla karşılaştım. Ayrıca Instagram takipçilerim gördüklerinde, yanıma geliyor.

156. Hiç dolandırıldınız mı? Döviz bürolarında birkaç kez kandırıldım. Bu asla hoş bir duygu değil.

157. Zor durumlarda kime güveneceğinizi nasıl bildiniz? Bu bir bağırsak tepkisidir. Yabancı yerlerde yabancılarla bu kadar çok zaman geçirdikten sonra, asla tam olarak emin olamasanız da bir insanı çabucak değerlendirebileceğimi düşünüyorum.

158. En çılgın hava koşulları? Indiana’da büyürken, gökyüzünün yeşile ve pembeye döndüğü ve ardından destansı fırtınaların geldiği kasırga uyarıları alırdık.

159. En kötü güneş yanığı? Doğal olarak, oldukça bronz, Sicilyalı bir tene sahip olduğum için şanslıyım. Bu yüzden burnum hariç pek fazla yanmıyorum.

160. Amerika uzaktan nasıl görülüyor? Her yerde insanlar, Amerika’yı bir fırsatlar ülkesi olarak görüyor. Ancak birçok sorunumuz var ve bunlar artık itibarımızı zedelemeye başladı.

161. Seyahatleriniz sırasında sürekli olarak hissettiğiniz duygu? Şükran. Her zaman çok müteşekkirim. Çünkü insanlar öğrenmeme ve güvende kalmama yardım etmek için sık sık bana yardım ediyorlar. Bunun için her gün Tanrı’ya şükrediyorum.

162. En iyi mimari bölge? Ürdün’deki Petra, Kamboçya’daki Angkor Wat tapınakları gerçekten de şaşırtıcı. Modern mimari açısından BAE en iyilere sahip: güzel camiler, eğik binalar ve daha fazlası.

163. En iyi pil ömrüne sahip telefon? Kesinlikle benimki değil.

164. Kendi şehrinizi gezmenin en iyi yolu? Kaybolun. Hiç gitmediğiniz bir sokakta yürüyün. Farklı bir ülkeden yiyecekler sunan bir restorana gidin. Seyahat gerçekten öğrenmekle ilgilidir, bu yüzden her zaman seyahat edebilirsiniz.

165. Daha çok kişinin radarında olmasını istediğiniz ülke? Cezayir. Son on yıllık istikrarla eşleşmeyen olumsuz bir itibara sahipler. Aslında muhteşem şehirler, yüksek dağlar, uçsuz bucaksız kumsallar ve muazzam bir çöl ile harika bir çeşitliliğe sahip.

166. Bir yerde huzursuz olmadan kalabileceğiniz en uzun süre? Emin değilim! Neredeyse son 10 yıldır uçağa binmeden en fazla birkaç ay geçirdim.

167. Yani, uçma korkusu yok mu? Hayır. Türbülans beni biraz endişelendirebilir ama günün sonunda uçakların arabalardan daha güvenli olduğunu biliyorum.

168. Sence insanlar büyük şehirlerde yaşayan insanlar neyi kaçırıyor? Şehirlerde koşuşturma içinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Doğaya ve yalnızlığa kaçmaktan, kendinize biraz zaman ayırmak, zihninizi ve ruhunuzu rahatlatmak için keşfedilmesi gereken çok şey var.

169. Şehirden uzakta yaşayan insanlar sizce ne kaybeder? Şehirler size her gün farklı olan dinamik bir hayat yaşamanız için pek çok fırsat sunar. Asla sıkıcı değil.

170. Alışveriş yapmak için en güzel yer? Gerçekten hiçbir şey New York ve ABD’yi yenemez. Burada mağazalarda bulamazsanız bile çevrimiçi satın alabilir ve neredeyse hemen edinebilirsiniz.

171. Mesafe bir sorun olmasaydı, ikinci eviniz nerede olurdu? Bir evim bile yok ama NYC, Abu Dhabi, Tanzanya ve bazı adalarda evim olmasını çok isterim…

172. Hiç bir yerde yanınıza partner aldınız mı? Eski arkadaşlarımdan biri ve ben birlikte 25 ülkeye seyahat ettik!

173. Eğitiminiz, seyahatinizi nasıl etkiledi? Ekonomik kalkınma ve kimlik konusundaki eğitimim dünyaya bakışımı, her yeni noktayı nasıl analiz edeceğimi şekillendirdi. United World College’daki eğitimim özellikle bana dünyanın ne kadar bağlantılı olabileceğini gösterdi.

174. Finalde nasıl bir kutlama yaptınız? Ailem ve birkaç arkadaşım Malta’ya geldi. Büyük 193 balon ve üzerinde büyük bir küre olan pasta ile karşıladılar.

175. Öğrendiklerinizin gelecekteki çalışmalarınızı nasıl etkilemesini umuyorsunuz? Dünyanın çeşitliliği ve farklı toplumların işleyişi hakkında çok şey öğrendim. Bunu, yatırımlar üzerinde çalışarak ekonomilerin büyümesine yardımcı olmak için kullanmayı umuyorum.

176. Hangi ülke sizi en bilinçli yaptı? Her zaman havalı olduğunu düşünen ve her zaman senin sen olmadığını düşünen insanlar ile karşılaşacağımı öğrendim. Bu yüzden kendin hakkında nasıl hissettiğine odaklanmak en önemli şey.

177. En tatmin edici kahve neredeydi? Ben kahveden çok çay içen bir adamım. Kenya, Nairobi yakınlarındaki Kiambethu Çay Tarlası’nı ziyaret etmeyi ve süreç hakkında her şeyi öğrenmeyi çok sevdim.

178. Genel olarak konuşursak: restoran yemekleri yerine sokak yemekleri mi? Kesinlikle sokak yemeği. Her zaman daha keyifli. Bu genellikle yerel şeylerin olduğu yerlerdir ve insanlarla etkileşim kurmanın eğlenceli bir yoludur.

179. Yoldayken kartpostal gönderir misiniz? Teksas’taki yeğenlerime sık sık kartpostallar gönderirim. Ancak kartpostalları bulmak her zaman kolay değildir ve postanelere ulaşmak da bazen zordur!

180. Hayallerimin uçağında şunlar olurdu? Süper hızlı biniş.

181. Devam etmek için ilham kaynağınız neydi? Yeni şeyler öğrenmeye devam etmek ve bir sonraki noktadan ne alacağımı merak etmek.

182. Yapmanız için ikna edilmeniz gereken bir şey? Her şeyi bir kez deneyeceğim, bu yüzden genellikle ikna eden ben oluyorum.

183. Hiç kimseyle konuşmadan geçirdiğiniz en uzun süre? Batı Afrika’da, altı haftalık yolculuk yaptım. Bu süre içinde çok ender olarak akıcı İngilizce konuşabileceğim biri vardı. Onlarla karşılaşmak ve odaklanmak şaşırtıcı derecede harikaydı.

184. Hiç bir varış noktasında kalacağınız zamanı kısalttınız mı? Büyükannemin uzun, harika hayatı sona erdiğinde, cenaze töreni için Portekiz ve Guatemala’daki gezileri önemli ölçüde azaltmak zorunda kaldım. Tabii ki, bunun için hiçbir pişmanlığım yok.

185. Yolda en çok özlediğiniz yemek nedir? Her zaman Orta Doğu yemeklerini, özellikle falafel ve humusu arzu ederim.

186. Her şeyi aynı anda duymak isteyen arkadaşlarla nasıl başa çıkıyorsunuz? Umarım Instagram’ımı takip ediyorlardır! Arkadaşlarla tekrar bir araya geldiğimde sadece onları dinlemek istiyorum.

187. Gittiğinizde tanıdığınız biriyle bağlantı kurdunuz mu? Sık sık United World College’dan arkadaşlarımla kaldım. Bir yeri, yerelin gözünden görmek her zaman daha eğlencelidir.

188. İnsanlar bunu hiç iki kez yapar mı? Bildiğim kadarıyla böyle bir kimse yok! Ama birkaç kişi düşünüyor.

189. Hangi çalar saati kullanıyorsunuz? Sadece telefonumdaki saati.

190. Favori oteliniz? BAE’deki Le Meridien Al Aqah. Hint Okyanusu ve dağlar arasındaki bu yüksek binanın süitleinde, her yeri görmek için neredeyse 180 derecelik balkonlar var. Çarpıcı.

191. Herkes yarın bir yıllık izne çıkmalı mı? Herkes kendini en çok tatmin edeni, öğrenebileceklerini yapmalı ve heyecan duymalı. İzin almak kesinlikle bu şeyleri keşfetme özgürlüğü sağlar, ancak daha geleneksel bir yaşam tarzına tercih ediyorsanız bu da harikadır.

192. Arkadaşların seni hiç bu seyahatleri yapmaman için ikna etmeye çalıştı mı? Bir kere bile yapmadılar. İnanılmaz bir şekilde desteklendim.

193. Potansiyel olarak 9-5 iş temposuna geçmek için gergin misin? İşe geri döneceğim için heyecanlıyım.

adbanner