Gökyüzüne Uçak Çizdi

Hergün yaklaşık 100 bin uçak seferi gerçekleşiyor. Bunların çoğu, A noktasından B noktasına mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde gitmek için tasarlanan standart, rasyonel, kesintisiz, eğrisel çizgilerden oluşan rotalar üzerinde oluyor.

Uçaklar, imalat süreci tamamlanıp fabrikadan çıktıktan sonra, sahibi olacak havayoluna teslim edilmeden önce bir dizi zorunlu yer ve uçuş testlerinden geçer.

Amerikalı imalatçı Boeing de en yeni nesil yolcu uçağı Boeing 787-8 Dreamliner uçaklarından birinin test uçuşları sırasında etkileyici bir gösteriye imza attı.

N7874 tescilli uçağın Flightradar 24 üzerinden canlı olarak izlenebilen rotasına bakıldığında, Boeing pilotlarının ABD hava sahası üzerinde uçağın kendi portresini çizdiği görüldü.

Seattle Boeing tesislerinden kalkan uçak, BOE004 çağrı kodu ile ABD hava sahasında 18 saat 3 dakika boyunca uçtu.

İlk önce doğuda Montana’ya doğru hareket eden pilotlar, Kuzey Dakota ve Minnesota’ya uçup, ardından keskin bir dönüş yaparak güney batıya doğru gitmeye başladı.

Gökyüzünde yaklaşık 25225 kilometrelik bir yolu kateden uçak neredeyse ABD’nin tamamını geçerek kalkış yaptığı Boeing tesislerine teker koydu.

Idaho, Wisconsin, Oklahoma ve Tennessee de dahil olmak üzere bu uzun uçuş 22 eyaleti kapsadı. Rota ile oluşturulan uçağın burnu Wyoming’de, sol kanat ucu güney Teksas’da, sağ kanat ucu Michigan’ın Upper Yarımadası’nda ve kuyruğu Alabama’da Huntsville yakınlarına denk geldi.

Pilotların radarı bir tuval olarak kullanması bana göre Boeing’in rakibi Airbus’a karşı ciddi bir gövde gösterisiydi.

Çünkü Amerikalı imalatçı o sırada uçaktaki Rolls Royce motorların dayanıklılık testini gerçekleştiriyordu. Tüm dünyanın bunu konuşması ve havacılık gündemini meşgul etmesi Boeing için güzel bir PR çalışması oldu.

Bu uzun test uçuşunun şuan için dünyanın en uzun non stop uçuş rekorunu 17 saat 46 dakikalık süre ile elinde bulunduran Qatar Airways’in Doha-Auckland seferinden bile uzun olması da işin bir başka ilginç boyutu.

Gökyüzündeki tek sanatçılar Boeing pilotları değil. Daha önce de kalpten uçak modelinin adına kadar gökyüzünde birbirinden ilginç şekillere imza atan pilotlar da oldu.

adbanner