Hostesler İçin Hediye Önerileri

Gökyüzünde kabin görevlilerine yapacağınız küçük jestler sayesinde büyük ödüller alabilirsiniz. Peki uçuş görevlilerine küçük bir hediye vermek neden iyi bir fikirdir?

Teknik olarak iş tanımları uçuşların güvenliği ile ilgili olsa da gerçek şu ki; kabin görevlileri gökyüzünde dadı, hemşire, sunucu, güvenlik gibi rollere bürünürken, karşılığında ya çok az teşekkür alıyor ya da hiç almıyorlar. Hatta bu zorlu görevleri boyunca, kızgın, yorgun müşterilerle, ağlayan bebeklerle, hasta yolcularla ve sürekli yiyecek içecek servisiyle ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Bir sonraki yolculuğunuzda, kabin görevlileri için küçük hediyeler alarak, onlara yaptıkları için küçük bir teşekkür edebilirsiniz. Bu kararınız, uçaktaki birçok yolcunun daha olumlu bir seyahat deneyimine sahip olması ile sonuçlanabilir.

Hediyenizi Kabin Görevlilerine Nasıl Verebilirsiniz ?

Görevlilerin, yolculardan küçük hediyeler almalarına izin verilir ve kimseyi rahatsız etmemek dışında (rüşvet gibi) bunu yapmanın özel bir kuralı yoktur. Bunun yerine kendilerine küçük jestler yaparak, onlara minnettarlığınızı belirtebilirsiniz. Uçucu personeller, ailelerinden uzakta, yolcularla ve havadaki pek çok mesele ile uğraşırken bu tür bir jest emin olun onlara çok iyi gelecektir.

Verebileceğiniz en iyi hediyeler arasında, havaalanında bulunan mağazalardan alabileceğiniz küçük sevimli ürünler yer alabilir. Uçağa bindikten sonra çağrı düğmesine uzanmayın. Bunun yerine, koltuğunuzdan kalkın ve hediyeyi kabin görevlisine kendiniz verin. Bu, uçuş sırasında mürettebatın koridorlara bulunduğu, yolcuları karşıladığı ve onlara yardımcı olduğu anlarda oldukça kolaydır.


İlgili Haber | Kabin Memurluğunun Tarihine Yolculuk


Skytrax 5 yıldız derecelendirmesine sahip uluslararası bir havayolu şirketinin Uçuş İçi Servis Müdürü Cathy, uzun uçuşlarda hediye vermenin en iyi zamanı “İlk yemek servisinden hemen sonradır.” diyor. Çünkü o zaman uçuş görevlileri kendi yemeklerini yemeye ve dinlenmeye çekiliyorlar. Hediye üzerine “22A numaralı koltuktan, teşekkür ederiz.” gibi bir mesaj bırakmak, mürettebatın gelen hediyenin kimden olduğunu anlaması için önemlidir. Kabin ekibi için bir hediye olduğunu ve keyifli bir uçuş geçirmelerini dileyin. Bu onların işi olabilir, ancak sizi tatile götüren bir uçuş, alçakgönüllülüğünüzü gösterebilmek için en iyi zamandır.


İlgili Haber | Hostesler Topuklu Giymek Zorunda mı?


ABD’li bir uçuş görevlisi Kristi Horrocks, hediyelerin yurtiçi uçuşlarında yaygın olduğunu söylüyor. Horrocks, 20 Dolarlık bir hediyenin, sizi bir üst sınıfa upgrade etmesini sağlayacağını düşünmek gerçekçi olmamakla birlikte, verilen hediyelerin ödüllendirme konusunda ihtimali artırdığını söylüyor. “Birisi herhangi bir hediye verir veya beni takdir ettiğini belirtirse; onun uçuş esnasında rahat hissetmesi için elimden geleni yaparım.  Havayolumun first class upgrade seçeneği yok, ancak ben de onlara uçuş boyunca içecek ve bolca atıştırmalık sunabiliyorum.

Ne Tip Hediyeler Alabilirsiniz?

Temizlik ve sağlık açısından, yiyecek ikramları özel paketli ve ambalajlı ise en iyi seçeneklerden biridir. Ferrero Rocher çikolatalar, Lindor şekerler veya M&M’nin mini paketleri gibi basit bir şey düşünün. Tabi ki hediyenin yiyecek olması zorunlu değil. Sık sık uçan ve seyahat eden One Mile at a Time’ın yazarı Tiffany Funk, bu konuda ilginç bir alternatif sunuyor: “Çikolata veya şekerler geleneksel bir hediye gibi görünüyor ama ben Starbucks hediye kartları vermeyi seviyorum. Benim için kartları taşıması daha kolay ve fiyatını da bütçenize göre seçebiliyorsunuz. Ayrıca aldığınız çikolata ve şekerlerin daha az dayanıklı olabileceğini de mutlaka düşünün.”


İlgili Haber | Kabin Memurları Arasında Gizli İletişim Dili


Horrocks, kendisi de uçuş görevlisi olmasına rağmen, yolcu olarak uçtuğunda kendisine hizmet eden uçuş görevlilerine gittiği ülkeye veya bölgeye özgü şeyler getirmeye çalıştığını söylüyor. Hediye vermek için paketleme yapmak sizi zorluyorsa, daha basit ve maliyetsiz başka çözüm yolları da var. Bunlar: “İçten bir gülümseme, samimi bir konuşma veya bir teşekkür…”

Dilan Nur Yetik

adbanner