iPhone “Canlı Etkinlikler” Özelliğini Destekleyen İlk Havayolu

Havacılıkta en iyi mobil uygulamaları ve iPhone mesajı üzerinden nasıl canlı uçuş takibi yapılabileceğini daha önce başka yazılarımızda anlatmıştık. Bundan böyle ABD’li United’ın iPhone uygulamasının kullanıcıları, telefonlarının ekran kilidini açmak zorunda kalmadan veya dinamik ekran üzerinden, uçuşlarıyla ilgili canlı bilgileri görüntüleyebilecek. Böylece, Apple’nin, Canlı Etkinlikler özelliğini iPhone üzerinden destekleyen ilk ABD’li havayolu United oldu.

Apple, Canlı Etkinlikler özelliğiyle ilgili ayrıntıları ilk olarak Haziran 2022’de iOS16’nın bir parçası olarak açıkladı. Ancak işletim sistemindeki güncelleme duyurudan birkaç ay sonra hayata geçirildi. Çünkü Canlı Etkinlikler özelliği tam olarak hazır değildi ve ilk sürüme dahil edilmemişti.

Canlı Etkinlikler, devam eden bir etkinliği, kullanıcıların doğrudan Kilit Ekranı’ndan takip edebilmesine yardımcı oluyor. Böylece kullanıcılar, devam eden bir maçın skoruna bakabiliyor, ne kadar yol aldığını kontrol edebiliyor veya sipariş verebiliyor. Bu özellik sayesinde, favori üçüncü taraf uygulamalardaki Canlı Etkinlikler’e hızla göz gezdirilebiliyor.

Bu özelliğin kullanıcı örnekleri arasında Uber ve Lyft güncellemeleri, spor maç skorları ve kondisyon takibi gibi uygulamalar yer alıyor. United Havayolları’na ait uçuş bilgileri de aynı şekilde bu canlı etkinliklerin içinde yer alacak.

United Müşteri Sorumlusu Linda Jojo: “Bu yaz seyahat için artan bir talep görüyoruz. Canlı Etkinlikler, ister iPhone’unuz kilitli olsun, ister e-posta kontrol etmek, müzik dinlemek veya arkadaşlarınıza mesaj atmak gibi başka bir şey yapıyor olun, ihtiyacınız olan tüm uçuş bilgilerini parmaklarınızın ucuna getiriyor. Bu yeni özellik, United’ın müşterilerinin seyahat yolculuğunu iyileştirmek için teknolojiden faydalanmasının başka bir yolu. Yolculara çok zaman kazandıracak ve özellikle yoğun bir seyahat sezonunda buna bayılacaklarını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Apple iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te Canlı Etkinlikler, dinamik ada içinde sunulurken; diğer tüm iPhone modellerinde Canlı Etkinlikler, yeni bir kilit ekranı widget’ında görüntülenir.

United’ın yaptığı geliştirme, uçuşun zamanında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, kalkış için geri sayımı, koltuk numarasını, tahmini kalkış ve varış saatlerini, uçuş numarası ve bagaj carousel numarası dahil olmak üzere bir dizi bilgiyi kullanıcılarına sağlayacak. Kullanıcılar ayrıca biniş kartlarına widget’tan hızlı bir şekilde erişebilecek.

United, güncellemenin çoğu kullanıcı için mevcut olduğunu; ancak Mayıs ayı sonuna kadar tam sunumun tamamlanacağını duyurdu. Canlı Etkinlikler, iOS 16.1 veya üstündeki sürümleri destekleyen iPhone modellerinde kullanılabiliyor.

adbanner