Netflix’in Yeni Belgeseli: MH370 Kaybolan Uçak

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, Netflix’te çoğumuzun ilgisini çekecek yeni bir belgesel dizisi başlıyor. “MH370: Kaybolan Uçak”

Modern havacılığın en büyük gizemlerinden biri, Malezya Havayolları’nın MH370 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren Boeing 777 uçağının ortadan kaybolduğu olay. 8 Mart 2014’te, 227 yolcu ve 12 mürettebatı ile Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken kayıplara karışan uçak ile ilgili, yıllardır pek çok teori ve spekülasyon ortaya atıldı. Netflix, yeni belgeselinde, bu konuyu bir kez daha ele alacak.

8 Mart 2023’te yayınlanacak olan, üç bölümlük spekülatif belgesel dizisi, uçaktaki yolcuların aile üyeleri, bilim insanları ve araştırmacı gazetecilerle yapılan röportajlardan oluşuyor.

  • Belgeselin ilk bölümünde, uçağın ortadan kaybolmasının ardından, ilk bir kaç saat ve bir kaç gün yaşananlara ışık tutuluyor. Bu süre içinde ortaya atılan komplo teorileri ve yanlış suçlamaların, nasıl giderek kontrolden çıktığı anlatılıyor.
  • İkinci bölüm, aynı havayoluna ait iki uçağın, bir kaç ay arayla düşme ihtimalinin çok düşük olmasının, komplo teorilerinin boyutunu nasıl derinleştirdiği aktarılıyor. MH370 olayından bir kaç ay sonra, 17 Temmuz 2014’te, havayolunun 283 yolcu ve 15 mürettebatı ile MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur uçuşunu gerçekleştiren Boeing 777-200ER uçağı, Ukrayna-Rusya sınırına 30 mil uzaklıkta, yerden ateşlenen ve kokpitin sol üst köşesinden isabet eden bir füze ile düşürüldü. Herkesin hayatını kaybettiği ve havada paramparça olan uçağın, kim tarafından, nasıl ve neden düşürüldüğü sorularına yıllardır yanıt aranıyor. Geçtiğimiz hafta, Hollanda mahkemesi, eldeki delillerin tükenmesi nedeniyle, MH17 soruşturmasını askıya aldı.
  • Üçüncü bölüm, uçak ile ilgili yapılan kapsamlı arama çalışmaları sonrası, ailelerin ve bazı gazetecilerin şüpheyle baktığı Doğu Afrika kıyılarında bulunan enkazın aslında MH370’e ait olup olmadığına dair soruların nasıl ortaya çıktığı araştırılıyor.
Netflix’in MH370 Belgeselinin Fragmanı

MH370, havacılık dünyası için inanılmaz büyük bir gizem. Böylesi bir olayın, 2014 gibi çok yakın bir tarihte yaşanmış olması, durumu çok daha ilginç hale getiriyor.

Günümüzde valizimizi, üzerine yerleştirdiğimiz basit bir takip cihazı olan AirTag ile an be an takip edebilmek mümkünken; dev bir Boeing 777’nin, içindeki 239 insan ile ortadan kaybolması ve teknolojik gelişmişliğin zirvesinin yaşandığı günlerde, tüm dünyanın uçağa ne olduğuyla ilgili bir açıklama yapamıyor olması durumu çok daha gizemli hale getiriyor.

Olayla ilgili tüm dünyada hakim olan teoriler, kaptan pilotun uçağı kasıtlı olarak okyanusa düşürdüğü ekseninde birleşiyor. Ancak uçağın nerede olduğu kesinlikle bilinmiyor. Eğer senaryo gerçekten bu şekilde işlediyse, o zaman da kaptan pilotun planının, en başından beri uçağı “ortadan kaldırmak” olup olmadığı da en büyük soru işaretlerinden biri.

Netflix’in belgeselinde, uçağın ortadan kaybolmasıyla ilgili yeni bir bakış açısı ortaya konulup konulmayacağı da tüm havacılık sektörü takipçileri için büyük bir merak konusu.

Netflix, geçtiğimiz yıl, Boeing 737 MAX kazaları ile ilgili Downfall isimli bir belgesel hazırlamıştı. Yaşanan kazalar ile ilgili olarak, ABD’li imalatçı Boeing’e yönelik ağır suçlama ve ithamların yer aldığı belgesel, havacılık dünyasında oldukça büyük bir etki uyandırmıştı.

adbanner