Riyadh Air İlk Sponsorluk Anlaşmasını Hangi Takımla İmzaladı?

Kuruluş süreci devam eden Suudi Arabistan’ın en yeni havayolu Riyadh Air, İspanya ve Avrupa futbolunun en büyük kulüplerinden biri olan Atletico Madrid ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Yapılan uzun süreli anlaşma kapsamında havayolunun logosu, Atletico Madrid formasının göğsünde yer alacak. Riyadh Air, İspanyol futbol kulübünün ana sponsoru ve resmi havayolu partneri olacak. Bu gelişme, Mart 2023’te ilk kez kamuoyuna duyurulan Suudi Arabistan merkezli havayolunun yaptığı ilk sportif ortaklık olarak kayıtlara geçti.

Orta Doğu merkezli dev havayolu şirketlerinin, Avrupalı futbol kulüpleri ile yaptığı sponsorluk anlaşmalarının arka planını, daha önce hazırladığımız başka bir içeriğimizde detaylı olarak incelemiştik.

Yapılan imza töreninin ardından Riyadh Air İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Tony Douglas, “Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olan Atlético Madrid’in ana sponsoru ve resmi havayolu partneri olmak için uzun vadeli bir ortaklığa imza attığımız için çok heyecanlıyız” dedi.

Douglas, şirketin İspanya futbol ligi La Liga’nın 2020-2021 sezonu şampiyonu ile yaptıkları ortaklığın, havayolu için mükemmel bir eşleşme olduğuna inandığını belirtirken; Riyadh Air’in mükemmellik taahhüdünü ile dünyanın dört bir yanındaki insanları ve kültürleri birbirine bağlama tutkusunu paylaştığını da sözlerine ekledi.

Douglas, havayolunun, kısa süre önce ilk uçağının çarpıcı dış görünümünü kamuoyu ile paylaşarak küresel bir etki yarattığını belirtti. Yaptıkları bu ortaklıkla, 2025’te yapmayı planladıkları ilk uçuşa yaklaşırken, tüm dünyayı bir kez daha şaşırtacak bir adım olduğunu belirtti.

Riyadh Air, Mart 2023’te verdiği 39’u kesin 33’ü opsiyonlu toplam 72 adet Boeing 787 siparişlerinin teslim edilmeye başlamasıyla, 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Haziran 2023’te düzenlenen Paris Air Show sırasında havayolu, şirketin renklerine boyanmış bir 787’yi ilk kez sergiledi.

Havayolu, 2030 yılına kadar 100’den fazla varış noktasına uçmayı ve 100 milyon yolcu taşımayı planlayarak, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ı iş ve tatil amaçlı seyahatler için küresel bir merkez haline getirmeyi planlıyor.

Riyad Air, Paris Air Show sırasında, Boeing 787 uçaklarına güç sağlamak için General Electric (GE) GEnx motorlarını seçtiğini de duyurdu. ABD’li imalatçı Boeing, müşterilerinin 787 uçakları için GEnx veya Rolls-Royce Trent 1000 motorları arasında seçim yapmasına olanak tanıyor.

adbanner