Ryanair Yolcularına 737 MAX İle Uçtuğunu Söylemeyecek!

5 ay içinde iki ölümlü kazaya karışan ve bu yüzden Mart ayından bu yana dünya genelinde yerde yatan Boeing 737 MAX uçaklarının 2019’da gökyüzü ile buluşamayacağı belli oldu. 2020’nin ilk çeyreğinde uçakların yeniden uçması için çalışmalar sürerken, filosu, 400’e yakın Boeing 737’den oluşan Ryanair CEO’su Michael O’Leary yaptığı bir açıklamada, bilet alma aşamasındayken yolculara, uçacakları Boeing 737’nin alt tipi hakkında bilgi vermeyeceklerini duyurdu.

İlgili Haber | THY Yolcularını 737 MAX İle Uçmaya Nasıl İkna Edecek?

O’Leary karara gerekçe olarak, filoda yüzlerce Boeing 737 bulunması, seferlere uçak atamalarını rastgele yapmaları ve yolcuların biletlerini haftalar önce satın almasını gösterdi.

Konunun yolcuları için herhangi bir problem oluşturacağına inanmadığını belirten O’Leary, 737 MAX ile uçup uçmayacağını araştıran yolcuların bunu her şekilde öğrenebileceğini ve her hâlükârda o uçağa binmeyebileceğini de iddia etti. Boeing 787 tipi uçaklarda 2013 yılında yaşanan “yere indirme” olayını hatırlatarak, 737 MAX’ların yeniden uçmaya başlamasının ardından bir kaç hafta içinde yolcuların buna alışacağını ve daha önce olanların unutulacağını düşündüğünü açıkladı.

Ryanair’in halihazırda, 135 tanesi kesin ve 75 tanesi opsiyonlu olmak üzere toplam 210 adet Beoeing 737 MAX siparişi bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump Boeing’e uçağa yeni bir kaç özellik ekleyip ismini değiştirerek pazara yeniden sunmasını tavsiye etmişti. Temmuz ayında Boeing fabrikasında objektiflere yakalanan Ryanair’e ait 737 MAX uçaklarından birinin 737-8200 şeklinde yazıldığı görülmüştü.

İlgili Haber | 737 MAX’ın Adı mı Değişiyor?

Amerikalı United ise tüm yolcuların 737 MAX ile uçtuklarını bildiklerinden emin olmalarını sağlayıp, uçmak istemeyenlerin kayıtsız şartsız uçuşlarının değiştirileceği ya da paralarının iade edileceği açıklanmıştı.

İlgili Haber | United CEO’su Kimseyi Zorla 737 MAX İle Uçurmayacağız

adbanner