United CEO’su: Kimseyi Zorla 737 MAX ile Uçurmayacağız!

United Airlines, ilginç bir karar aldığını açıkladı. Buna göre havayolu, Boeing 737 MAX uçakları uçuşlara yeniden başladığında, yolcuların sefer öncesinde 737 MAX ile uçacaklarını bildiğinden emin olacak. Uçağa binmek istemeyen yolcuların, uçuşlarını değiştirecek!

Amerika Birleşik Devletleri’nin üç dev havayolundan biri olan United Airlines’ın CEO’su Oscar Munoz, Londra’da katıldığı bir organizasyonda çok konuşulacak bir iddiada bulundu. Müşterilerine karşı tamamen şeffaf olacaklarının altını çizen Munoz, hiç kimseyi güvenmedikleri ve uçmak istemedikleri bir uçakla uçurmayacaklarını söyledi!

Boarding esnasında uçağın kapısına kadar ulaşmış yolcular da dahil kendilerini rahat ve güvende hissetmediğini belirten tüm yolculara, hiçbir ekstra ücret ödemeden yeniden rezervasyon hakkı sunulacak. Munoz, ‘bu karar bizim için önemli. Herkesin güle oynaya o uçağa binmek isteyeceğini sanmıyoruz’ diyerek çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

Munoz ayrıca, yönetim anlayışlarındaki “söz değil, kanıt önemli” yaklaşımının bir parçası olarak, hizmete döndüğünde United’ın ilk 737 MAX uçuşunda kendisinin de yer alacağını söyledi.

Boeing 737 MAX operasyonları, Endonezya ve Etiyopya’da 5 ay içinde meydana gelen ve 346 kişinin yaşamını yitirdiği iki kazanın ardından, 13 Mart 2019’da FAA tarafından dünya genelinde yasaklandı.

737 MAX uçuşlardan çekildiğinde, United’ın filosunda günde yaklaşık 40 uçuş gerçekleştiren 14 adet 737 MAX 9 bulunuyordu. Chicago merkezli havayolu, yılın ikinci çeyreğinde 5 adet; üçüncü çeyrekte ise 11 adet uçağı filosuna eklemenin hesaplarını yapıyordu.

“Uçağın geri dönüşü için sürecin sağlıklı şekilde ilerlemesini bekliyoruz. Bize söylenenlere uyacağız. FAA’yı farklı bir şey yapmaya zorlamak için bir acelemiz yok ” diyen Munoz “Günün sonunda, istediğimiz şey gerçekten basit: Uçağın güvenli bir şekilde uçması. ”

Tim Clark: MAX İsmi Değişmeli!

737 MAX’in hizmete geri dönmesi yaklaştıkça, filosunda bu uçağı bulunduran havayolu şirketleri, halk üzerinde MAX ile ilgili oluşan olumsuz marka algısını nasıl gidereceğini düşünmeye başladı. Bu konuda çeşitli iletişim stratejileri geliştiriyor.

Londra’da düzenlenen bir konferansta konuşan Emirates Başkanı Tim Clark da Boeing’e bir çağrıda bulunarak MAX isminin değiştirilmesini önerdi.

Clark: ‘Ondan kurtul, karıştır ve uçan bir şey haline getir! Bence insanlar çok kısa süreli hafızaya sahipler ve çoğu insan hangi uçakta olduğunu bilmiyor’ dedi.

Aynı konferansta konuşan TUI Airways Genel Müdürü Dawn Wilson da MAX’ın markalaşmasını ele aldı. “Şu anda bir karar almadık. Uçağı yeniden nasıl hizmete alacağımız konusunda hala çalışıyoruz. Ancak kabul etmeliyiz ki bu büyük bir sorun” dedi.

Muhammed YILMAZ

Boarding Info’da 737 MAX Haberleri

adbanner