THY 737 MAX ile Uçtuğunu Yolcularından Saklıyor mu?

Bugün ekşisözlük’te, ‘’THY’nin Boeing 737 MAX Aldatmacası’ şeklinde bir başlık açıldı.

Başlığı açan kullanıcı, THY ile seyahat ettiğini ve bindiği uçak 737 MAX-8 olmasına rağmen, uçaktaki güvenlik kartında uçağın modeli olarak Boeing 737-900ER yazılı olduğunu iddia ediyor.

Bilmeyenler için: Boeing’in 737 ailesi uçaklarının 4’üncü nesli olan MAX uçakları, Ekim 2018’de Endonezya’da ve Mart 2019’da Ethiopya’da düştü. Bu kazalarda 346 kişi yaşamını yitirdi. İkinci kazanın ardından, 737 MAX uçakları, Dünya genelinde uçuşlardan men edildi. 

737 MAX uçaklarında yapılan yazılım güncellemeleri, bazı tasarım iyileştirmeleri, uçucu ekibe yönelik eğitimlerde bazı revizyonların ardından, 20 ay sonra, Kasım 2020’de, ABD Federal Havacılık İdaresi FAA, uçakların yeniden gökyüzü ile buluşmasının önündeki engel kaldırıldı.

Boeing, bu sürede hem ekonomik hem de prestij olarak, çok ciddi şekilde sarsıldı. 100 yılı aşkın bir geçmişi olan şirket, tarihinin en türbülanslı dönemine girdi.

Uçakların Adı Değişti mi?

İlk olarak ABD Başkanı Trump’ın gündeme getirdiği, sektörde pek çok kişinin de destek verdiği ‘uçakların adı değiştirilsin’ önerisi doğrultusunda, Boeing, tüm resmi belgelerde, 737 MAX ailesi uçaklarını, 737-8 ve 737-9 olarak göstermeye başladı. Böylece insanlardaki, MAX’in güvensiz bir uçak olduğu algısı kırılmaya çalışıldı.

Ancak, 737-900ER uçakları, tek koridorlu Boeing 737 ailesinin 3’üncü nesli olan 737NG’nin, gövdesi ve menzili uzatılmış bir versiyonu. Yani 737-900ER ile 737 MAX uçaklarının, birbirleriyle alakası yok! THY’nin MAX uçaklarına, 737-900ER uçaklarına ait güvenlik kartlarını bilinçli olarak mı koyduğu ise şimdilik büyük bir soru işareti.

Kritik Bir Hata!

Eğer yaşanan durum, münferit bir hata ise bile bunu küçümsememek gerekir. Zira, bu uçağın yurt dışı destinasyonlara yaptığı uçuşlardan herhangi birinde, karşılaşabileceği habersiz bir SAFA denetiminde (SAFA-The Safety Assessment of Foreign Aircraft Programme) tespit edilmesi halinde, şirketin başına büyük sıkıntılar çıkarabileceği aşikar.

Güncelleme: Bu haberin yayınlanmasının ardından, THY’nin 737 MAX uçağı ile İstanbul’dan Hatay’a seyahat eden bir okuyucumuzun bize ilettiği fotoğrafta da uçak tipi ile ilgili karmaşa göze çarpıyor…

Öte yandan geçtiğimiz günlerde, bir Instagram takipçimiz, THY ile Lviv-İstanbul uçuşu öncesi, 737 MAX ile uçmak istemediğini söyleyip, uçuşunun değiştirilmesini talep ettiğinde, kabin ekibinin kendisini ikna ettiğini ve uçmaktan vazgeçerse biletinin yanacağını söylediklerini belirten bir mesaj yollamıştı.

THY yönetiminin, daha önce MAX ile uçmak istemeyen yolculara ücretsiz değişim hakkı verileceği yönünde açıklamaları ile çelişen bu tutum, uçaktaki güvenlik kartları ile ilgili yaşanan son gelişme ile birleştiğinde, THY’nin 737 MAX algısını yönetme şekli ile ilgili ciddi bir sorun olduğunu hissettiriyor.


İlgili Haber | 737 MAX İle Uçtuğunuzu Nasıl Anlayabilirsiniz?

adbanner