Uçuş Rotasıyla Dünyaya Mesaj Vermek

Bugünlerde çoğumuz eve kapanmış durumdayız ve sosyal medyada her zamankinden çok daha fazla vakit geçiriyoruz. 1-2 gün önce viral şekilde yayılan giren bir görüntü hepimizin ilgisini çekti. Flightradar görüntüsünde, bir uçağın uçtuğu rota ile stay home yani evde kal yazısı oluşturduğu görülüyordu. Peki neydi bu işin aslı? Gelin bu görüntünün arka planına hep beraber yakından bakalım…

İnsanoğlu en zor zamanlarda bile neyse ki bardağa dolu tarafından bakmaya devam edebiliyor; bu da umudunu kaybetmemesi ve yaratıcılığını sürdürebilmesi için önemli bir motivasyon kaynağı oluyor. Tüm dünyanın baş belası haline gelen coronavirüs’ün en ciddi şekilde sarstığı ülkelerden biri olan İtalya’da insanların birbirlerine moral vermek için balkonlarında şarkı söyleyip dans ettiği görüntülere eminim hepiniz sosyal medyada rastlamışsınızdır.

Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs belki de en çok havacılık endüstrisine zarar verdi. Seyahat talebinin sıfıra inmesi, ülkelerin sınırlarını birer birer kapatması ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle dünya genelinde uçuş trafiği neredeyse sıfıra inerken; havayolları adeta kaderine terk edildi. Mayıs ayı sonuna kadar çok sayıda havayolunun iflas etmesi bekleniyor. Sektörün ne zaman ve ne şekilde toparlanacağını ise kimse kestiremiyor. Virüse karşı verilen en önemli mesajlardan biri de virüsün en fazla etkilediği sektör olan havacılıktan geldi.

Çoğu ülkede halk, karantina yaptırımları ya da gönüllü tecrit yoluyla kendilerini diğer insanlardan sosyal olarak uzaklaştırmaya, gereksiz seyahatlerden kaçınmaya ve evde kalmaya teşvik ediliyor. Havacılık endüstrisini adeta can çekişen bir konuma getiren koronavirüsün yayılmasını durdurmak için alınan önlemler, sosyal medyada #stayhome hashtagi üzerinden vücut buluyor.

Sosyal medya kullanıcıları, yaptıkları paylaşımlarda bu hashtagi, insanları seyahatten kaçınmaya teşvik etmek ve COVID-19’un yayılmasını önlemek için kendilerini diğerlerinden sosyal olarak uzaklaştırmak için kullanıyorlar. Bu hashtagin etkisini artırabilmek için de Avusturyalı bir pilot son derece yaratıcı bir yol buldu

Avusturya yapımı, dört koltuklu tek motorlu Diamond DA40 Star tipi uçağıyla Wiener Neustadt’tan Viyana’nın güneyindeki Graz şehrine uçan pilot, Avusturyalıları ve tüm dünyayı evde kalmak ve salgını kontrol altına almaya teşvik etmek için dikkat çekici bir hamle yaptı. 24 dakikalık bu kısa uçuş için kalkış yapan uçağın pilotu, uçuş rotasını, tüm dünyaya bir mesaj verecek şekilde oluşturdu: STAY HOME yani EVDE KAL!

Normal bir zamanda olsak, bunu bir göçmen karşıtı adım olarak yorumlayabilirdik; ancak seyahat yasakları Avrupa ve dünyada yayılmaya devam ettikçe, bunun koronavirüs ile ilişkili olduğunu varsaymak daha makul görünüyor. Ülkelerinin sınırlarını mültecilere kapatmak için insani olmayan uygulamalara başvuran Avrupa ülkelerinin tutumlarını tasvip etmiyor olsak da 24 dakikalık uçuş sırasında gökyüzünden dünyaya verilen bu mesaj hepimizin yüzünü biraz olsun gülümsetti.

Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu Austrian’ın tüm uçuşlarını şimdilik 28 Mart 2020’ye kadar tamamen durdurduğunu açıklaması ve havayolunun neredeyse tüm uçaklarının Viyana Havalimanı’ndaki bu görüntüleri ülkede havacılığın geleceği hakkında endişeye kapılmak için yeterli.

BAŞKA ÖRNEKLER DE VAR!

Uçuş rotaları ile gökyüzünde birbirinden ilginç izler oluşturan tek uçuş Avusturya’daki değildi kuşkusuz.

Amerikalı imalatçı Boeing’in test pilotları, 787-8 Dreamliner uçaklarından birinin test uçuşları sırasında etkileyici bir gösteriye imza atmıştı. Seattle’daki Boeing tesislerinden kalkan uçağın pilotları, ABD hava sahasında tam 18 saat 3 dakika süren uçuşta, ABD hava sahası üzerinde uçağın kendi portresini çizdi.

İlk önce doğuda Montana’ya doğru hareket eden pilotlar, Kuzey Dakota ve Minnesota’ya uçup, ardından keskin bir dönüş yaparak güney batıya doğru gitmeye başladı. Gökyüzünde yaklaşık 15225 kilometre yol kat eden uçak neredeyse ABD’nin tamamını geçerek kalkış yaptığı Boeing tesislerine teker koydu.

Idaho, Wisconsin, Oklahoma ve Tennessee de dahil olmak üzere bu uzun uçuş 22 eyaleti kapsadı. Rota ile oluşturulan uçağın burnu Wyoming’de, sol kanat ucu güney Teksas’da, sağ kanat ucu Michigan’ın Upper Yarımadası’nda ve kuyruğu Alabama’da Huntsville yakınlarına denk geldi. Pilotlar radarı adeta bir tuval olarak kullandı.

2018 yılının ilk günlerinde, dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’in test uçuşunu yapan pilotlar, uçağın rotasıyla gökyüzünde bir Noel ağacı çizerek ilginç bir görüntüye imza atmıştı. Ağacın süslerinin dahi rotaya eklendiği 5 saat 22 dakika süren uçuşun başlangıç ve bitiş noktası Almanya’nın Hamburg şehrinde yer alan Airbus’un Finkerwerder tesisleriydi.

Pilot ve hava trafik kontrolörlerinin iş birliği ile gökyüzünde oluşturulan yılbaşı ağacı, Hamburg’tan Stuttgart’a kadar neredeyse tüm Almanya’yı kapladı. Airbus bu sayede tüm havacılık endüstrisinin yeni yılını kutlamıştı. Yolcu bulunmayan test uçuşunda, uçağın rotasındaki çeşitli renkler de, seyrettiği irtifaya göre değişmişti.

3 Kasım 2019’da iseBoeing’in ikonik jumbo jeti 747, İsrail’in milli havayolu El Al filosuna özel bir uçuşla veda etti. Roma’dan Tel Aviv’e yapacağı son uçuşu için havalanan 747, kalkıştan 2 saat sonra Kıbrıs’ın güney batısı üzerinde 10.000 feet irtifaya inerek Akdeniz üzerinde çok özel bir sanatsal çalışmaya imza attı.

Emeklilik öncesi son uçuşunu gerçekleştiren gökyüzünün kraliçesi, çizdiği özel bir rota ile gökyüzüne 747 şekli oluşturdu. Böylece havacılık tarihine unutulmayacak bir imza daha atmış oldu.

Virgin Atlantic Havayolları’nın pilotları da 2018 yılının 14 şubat sevgililer gününde, Londra Gatwick Havalimanı’ndan kalkış yaptıkları bir test uçuşunda yerden 9 kilometre yükseklikte kalp şeklinde bir rota üzerinde uçmuş ve unutulmaz bir görüntü oluşturduktan sonra Cornwall’a başarıyla iniş yapmıştı.

Şubat 2019’da Avustralya’nın Parafield Havalimanı’ndan Diamond Star uçağı ile motor test uçuşu için havalanan bir pilot 3 saatten fazla süren uçuşta canı sıkılınca uçuşu daha eğlenceli bir hale getirebilmek için rotasını ilginç bir hale getirmiş ve gökyüzüne sıkıldığını adeta işlemişti.

Malta Havayolları’nda görevli bir pilot; aynı havayolunda çalışan kabin memuru ile evliliklerinin ardından kutlamaların bir parçası olarak gökyüzüne içiçe geçmiş iki kalp şeklinde bir uçuş rotası izlediği özel bir uçuşa imza atarak romantizmin sınırlarını zorlamıştı.

ABD’nin Florida eyaletinde bir pilotun özel uçağıyla yaptığı uçuş sırasında canı sıkılan bir pilot, Washington eyaleti üzerinde uçarken uçağın kuyruk dumanıyla bir penis çizdiği için uyarı almıştı.

adbanner