Türk Hava Yolları Avustralya Uçuşlarına Ne Zaman Başlayacak?

Avustralya hükümeti, Türkiye’den izin verilen haftalık frekans sayısının beş kat artırılması talebini onaylayarak, Türk Hava Yolları’nın Avustralya operasyonlarının önünü tamamen açtı.

Türk Hava Yolları, 15 Aralık’ta, 230’u kesin toplam 355 uçak siparişi için Airbus ile anlaştı. Bu gelişmenin hemen ardından Türkiye ile Avustralya arasında imzalanan anlaşma neticesinde, Türk Hava Yolları’nın, Avustralya’ya daha önce izin verilen haftalık yedi uçuş izninin, derhal geçerli olmak üzere haftalık 21 uçuşa çıkarılması için yeşil ışık yakıldı. Toplam uçuş sayısı, 2024-25 kuzey kış sezonunun başlangıcından itibaren haftada 28’e, 2025-26 kışından itibaren ise haftada 35’e çıkacak.

İzin verilen frekanslar, Avustralya’nın en büyük dört uluslararası destinasyon (Brisbane, Melbourne, Perth ve Sidney) ile 2026’da açılması planlanan, şu anda yapım aşamasındaki Western Sydney Uluslararası Havalimanı’na yapılacak hizmetleri kapsıyor. Onay aynı zamanda İstanbul’dan Asya veya Orta Doğu’da bir nokta üzerinden Avustralya arasındaki noktalar arasında uçuş gerçekleştirmek için beşinci trafik haklarını da kapsıyor.

THY, Avustralya’ya başlangıçta Boeing 787-9 uçağı ile Singapur üzerinden hizmet vermeyi planlıyor. Ancak şirketin gelecek planları arasında Brisbane ve Perth’in yanı sıra Melbourne ve Sidney’e günlük non-stop uçuşlar da yer alıyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, geçtiğimiz aylarda, aktarmasız uçuşları gerçekleştirmek için A350-1000 veya 777X’leri kullanmayı düşündüklerini söylemişti. Airbus’a verilen yeni uçak siparişi paketinin içinde 15 adet A350-1000’in yanı sıra 60 adet A350-900 yer alıyor. Ayrıca Boeing ile 777X uçaklarını da içerebilecek büyük bir sipariş için yapılan görüşmelerin son aşamaya geldiği de biliniyor.

Türk Hava Yolları, geçmişte Endonezya’nın başkenti Jakarta kenti üzerinden Sidney’e uçuş planıyla, Avustralya’ya tek aktarmalı uçuşları başlatmaya yaklaşmıştı. Ancak planlar tutmadı. Dolayısıyla şu anda THY yolcuları Avustralya’ya yalnızca Malezya Havayolları ve Thai Airways gibi ortaklarla yapılan kod paylaşımı anlaşmaları yoluyla ulaşabiliyor.

Şu anda Avustralya ile Avrupa arasındaki non-stop uçuş yapabilen tek şirket, Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas. Havayolu, her gün Boeing 787-9 uçaklarıyla, Perth-Londra Heathrow arasında uçuyor. Qantas ayrıca A380 uçaklarıyla Singapur Changi üzerinden Sidney ile Londra Heathrow arasında beşinci trafik hizmeti kapsamında uçabiliyor. British Airways de aynı rotada Boeing 777-300ER uçaklarını kullanarak uçuyor.

Avustralya federal hükümetinin, Türk Hava Yolları’na haftada 35’e kadar uçuş gerçekleştirme izni verme kararı, bu yılın başlarında, Qatar Airways’in Avustralya’daki operasyonlarını genişletme teklifinin reddedilmesi sonrası, iki ülke arasında bir gerilim yaşanmasının ardından geldi.

Oneworld ittifakı üyesi Qatar Airways, şu anda yolcularına sunduğu haftalık 28 uçuşa ek olarak Sidney, Melbourne ve Brisbane’ye haftada 21 ekstra uçuş eklemek istedi. Ancak talep, bakanların ulusal çıkarlara aykırı olması da dahil olmak üzere bir dizi neden öne sürmesiyle engellendi.

Avustralya Senatosu, kararın gözden geçirilmesini öneren bir  soruşturma başlattı. Ülkenin ulusal havayolu Qantas da piyasadaki dengeleri bozacağını iddia ederek, Qatar Airways’in teklifine karşı çıkmıştı. Qatar Airways’in slot kaybetmemek için Avustralya’da hayalet uçuşlar yaptığı da biliniyor.

adbanner